Informację o ukaraniu przekazano w piątek. „Rada podjęła decyzję o nałożeniu środków ograniczających na 33 osoby i dwa podmioty związane z nagłą śmiercią w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego” – podano w komunikacie.
Osoby, które uwzględniono na listach sankcji podlegają zamrożeniu aktywów, a przekazywanie im lub na ich rzecz środków finansowych lub zasobów gospodarczych, bezpośrednio lub pośrednio, jest zabronione. Ponadto osoby te objęte są zakazem podróżowania do Unii Europejskiej.
Sankcje po śmierci Nawalnego. „Rosja to nie Putin”
– Dzisiejsze sankcje pokazują naszą determinację, aby pociągnąć przywódców politycznych i władze Rosji do odpowiedzialności za ciągłe łamanie praw człowieka w Rosji. Jednocześnie wiemy, że Putin to nie Rosja, a Rosja to nie Putin. Będziemy nadal wspierać społeczeństwo obywatelskie i niezależne głosy w Rosji – powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Lista sankcji objęła kolonie karne – IK-6 i kolonię o zaostrzony rygorze IK-3 – w których Aleksiej Nawalny był przetrzymywany od czerwca 2022 roku do śmierci. Sankcje dotkną także kierownika IK-3 Wadima Kalinina i jego kilku zastępców. W komunikacie Rady podkreślono, że „obie kolonie znane są z wywierania presji fizycznej i psychicznej, całkowitej izolacji i przemocy wobec więźniów”. Jak zaznaczono, w obu miejscach rosyjski opozycjonista doświadczył nieludzkiego traktowania.
Ponadto sankcje nałożono również na członków wymiaru sprawiedliwości: Andrieja Suworowa, który w ubiegłym roku skazał Nawalnego na 19 lat pobytu w kolonii karnej o specjalnym rygorze; Kiriłła Nikiforowa, który odrzucił powództwo Nawalnego przeciwko kolonii karnej IK-6 dotyczące sprzeciwu wobec 12-dniowej kary karceru; a także Jewgienię Nikołajewą i Natalię Dudar – wydały one szereg wyroków przeciwko przeciwnikom politycznym, w tym przeciwnikowi Putina, przyczyniając się tym samym do represji politycznych.
„Inne listy (sankcji – red.) obejmują urzędników wysokiego szczebla w systemie penitencjarnym i Ministerstwie Sprawiedliwości, którzy byli odpowiedzialni za wykonanie wyroków więzienia na Aleksieju Nawalnym i innych przeciwnikach politycznych” – dodano w komunikacie Rady.
Śmierć Aleksieja Nawalnego
Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Informację o zgonie rosyjskiego opozycjonisty podała służba więzienna. W komunikacie zaznaczono, że rosyjski opozycjonista miał poczuć się źle podczas krótkiego spaceru na terenie kompleksu.
Julia Nawalna, żona przeciwnika Władimira Putina, bezpośrednio o śmierć męża oskarżyła prezydenta Rosji. W podobnym tonie wypowiadali się także światowi przywódcy, którzy wiązali śmierć Aleksieja Nawalnego z działaniami Rosji.
Pogrzeb opozycjonisty odbył się 1 marca w cerkwi Ikony Matki Bożej „Ugaś moje smutki” w południowo-zachodniej Moskwie. Nawalnego pochowano na cmentarzu Borysowskim, a na ceremonii pogrzebowej zjawiły się tłumy.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!