Jeszcze podczas kampanii prezydenckiej Donald Trump deklarował, że jeśli ponownie zostanie wybrany na przywódcę USA, zakończy wojnę w Ukrainie w jeden dzień. Kiedy jasnym stało się, że republikanin obejmie urząd prezydenta, światowi przywódcy rzeczywiście zaczęli spoglądać na Trumpa, jako tego, który może przyczynić się do zakończenia konfliktu wszczętego przez Rosję.

W ostatnich miesiącach nowa administracja prezydenta elekta dzieliła się planami, które miałyby sprawić, że wojna zostanie zakończona. Kompromisy, nad jakimi pracują Stany Zjednoczone, ocenił w wywiadzie ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia.

Wojna w Ukrainie. Co z zakończeniem konfliktu? „Niejasne sygnały” od Donalda Trumpa

– Są to jakieś niesformułowane, niejasne sygnały gotowości do czegoś. Często słyszymy słowo „zamrożenie konfliktu” – mówił Niebienzia w rozmowie z państwową telewizją Rossija 24. 

Ambasador Rosji przy ONZ podkreślił, że w połowie grudnia, podczas corocznej konferencji, Władimir Putin wyjaśnił, „na jakich warunkach Rosja jest gotowa rozmawiać o zakończeniu konfliktu”. – Ale na razie nic w sygnałach nowej amerykańskiej administracji nie wskazuje, że jest coś, co będzie dla nas interesujące – dodał w wywiadzie. 

Co więcej, zdaniem polityka ze strony ukraińskiej w ostatnim czasie „napływają sygnały o porozumieniach”, jednak – jak dodał – nie można ich traktować poważnie. – Pytanie brzmi, kiedy w końcu Wołodymyr Zełenski zechce usiąść do stołu negocjacyjnego, na jakiej linii kontaktów się to odbędzie. Im dalej, tym gorsze będą dla niego warunki, powiedziano mu o tym dawno temu – nadmienił ambasador.

Wojna w Ukrainie. Donald Trump chce zakończyć wojnę. Trzy plany

Z kolei w najnowszym wywiadzie prezydent Ukrainy, odnosząc się do rozmów pokojowych ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podkreślił, że „Władimir Putin nie chce żadnego dialogu z Ukrainą i szuka sposobów, by uniknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny”. – Czepia się każdej okazji, by nie usiąść ze mną do rozmów – ocenił Zełenski.

O tym, że nowa administracja Donalda Trumpa pracuje nad kilkoma planami zakończenia wojny w Ukrainie, informowaliśmy w Interii na początku grudnia. Agencja Reutera wskazała na pomysły proponowane przez Keitha Kellogga, emerytowanego generała, który został wskazany przez Trumpa na specjalnego wysłannika do spraw Rosji i Ukrainy, nowego wiceprezydenta USA J.D. Vance’a oraz Richarda Grenella, który był szefem wywiadu za poprzedniej kadencji republikanina.

Wspólnym elementem, który powtarza się w każdym z planów jest porzucenie starań Ukrainy o przystąpienie do NATO.

Źródła: The Moscow Times, Reuters

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version