Wojskowi z Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu będą ćwiczyć na poligonie Ojmasza w Kazachstanie oraz na przylądku Tokmak nad Morzem Kaspijskim.
Przedstawiciele resortów obrony uczestników ćwiczeń zapowiedzieli udział łącznie tysiąca żołnierzy, którzy wykorzystają między innymi czołgi, wozy piechoty, myśliwce i okręty.
Scenariusz manewrów zakłada operacje bojowe, logistykę i pomoc medyczną. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu wskazuje, że piechota morska i siły specjalne będą między innymi „odbijać” wyspę zajętą przez „grupy terrorystyczne”.
Resort wskazał również, że priorytetem manewrów „Birlestik-2024” będzie współpraca sił różnych państw, poprawa zarządzania i dowodzenia, wymiana doświadczeń oraz zwiększenie profesjonalizmu personelu wojskowego.
Sojusz pięciu państw. „Początek nowej ery”
Jak wskazuje azerbejdżański think tank STEM, format ćwiczeń w ramach współdziałania pięciu państw jest promowany od dłuższego czasu. Kluczowy miał był moment kiedy współpracujące kraje nawiązały bliższe, dwustronne relacje wojskowe z Turcją.
Analitycy think tanku podkreślają, że w Azji Środkowej „nowy wyłaniający się sojusz” może stać się „gwarancją obrony suwerenności wszystkich państw uczestniczących”.
„Jest to początek nowej ery dwóch historycznych regionów Południowego Kaukazu i Azji Środkowej, gdzie do rozwijających się procesów integracji politycznej i gospodarczej między regionami dodaje się teraz integrację militarną, która będzie miała ogromne znaczenie w walce z państwami wielkomocarstwowymi” – podkreśla STEM.
Ponadto zdaniem analityków kraj, który napędza integrację w bloku pięciu państw to Azerbejdżan i jednym z głównych założeń jest bezpieczeństwo transportu na szlaku transkaspijskim, dlatego w ramach ćwiczeń żołnierze skupią się również na infrastrukturę transportową.
„W ten sposób Korytarz Centralny staje się nie tylko głównym szlakiem logistycznym, ale także zasadniczo działa jako siła napędowa nowego bloku wojskowo-politycznego zorientowanego nie na Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, ale na format NATO” – wskazuje STEM w analizie.
Kazachstan odwraca się od Rosji?
Ćwiczenia „Birlestik-2024” nie uszyły uwadze Moskwy. Rosjanie przede wszystkim obawiają się o postawę Kazachstanu, który dotychczas współpracował z Kremlem, ale brak zaproszenia Rosji na ćwiczenia świadczy o słabnących wpływach Moskwy w regionie, również w kontekście stosunków z sąsiadem.
– (Kazachstan – red.) utrzymuje przychylne nastawienie do naszego kraju. Ale jednocześnie zezwala na pewne działania, które, jeśli nie są skierowane przeciwko Rosji, w każdym razie mogą mieć niejednoznaczną interpretację. Dotyczy to zarówno stosunków z Zachodem, jak i ćwiczeń wojskowych – podkreślił na łamach „Gazety Ogólnej Obwodu Leningradzkiego” Władimir Szapawałow, rosyjski prokremlowski politolog.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!