Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód skierowała we wtorek wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Jakubowi Iwańcowi zarzuca się „wielokrotne pomówienia publiczne” oraz „liczne znieważenia” kierowane w stronę sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemara Żurka. 

Wniosek o uchylenie immunitetu Jakubowi Iwańcowi. Komunikat prokuratury

„Zebrany w sprawie materiał dowodowy (…) stwarza dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że sędzia Jakub Iwaniec swoim zachowaniem wypełnił znamiona czynu zabronionego” – czytamy w komunikacie wydanym przez prokuraturę. 

Prokuratura poinformowała, że pociągniecie do odpowiedzialności karnej wymaga zgody właściwego sądu dyscyplinarnego. W związku z tym, zgromadzone dowody muszą wykazać w złożonym wniosku podstawę do zarzutu popełnienia przestępstwa. 

 Postępowanie w tej sprawie jest na końcowym etapie, zebrano pełny materiał dowodowy, a do zakończenia sprawy niezbędne jest wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutu Jakubowi Iwańcowi i wykonanie czynności z jego udziałem – zaznaczyła rzeczniczka Anna Adamiak.

Jakub Iwaniec zamieszany w aferę hejterską. Jest wniosek prokuratury

Latem 2019 roku Jakub Iwaniec został powiązany z tzw. aferą hejterską. Portal Onet.pl opublikował artykuły, z których wynikało, że ówczesny wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. prezesa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. 

Według doniesień, w jednym z komentatorów miała powstać zamknięta grupa o nazwie „Kasta”, która miała służyć do oczerniania niektórych sędziów. Po tych doniesieniach Iwaniec został odwołany z delegacji do MS. 

W lipcu 2022 roku nadeszła zmiana w życiu zawodowym sędziego Iwańca. Sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała o powołaniu go na funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Decyzję podjął Rzecznik Dyscyplinarny Piotr Schab. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version