Krótko po godz. 10 rozpoczęło się szóste posiedzenie Sejmu. Poprzednie obrady odbyły się na początku miesiąca, między 7 a 9 lutego.
Podczas dwudniowych prac przewidziano poruszenie wielu tematów bieżących. Odbędą się także spotkania kilku komisji sejmowych i zespołów parlamentarnych.
Sejm. Posłowie rozpoczynają dwudniowe posiedzenie
W środę izba niższa zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) – przewidziano wygłoszenie sprawozdania komisji po pierwszym czytaniu, a następnie kluby i koło parlamentarne wygłoszą swoje oświadczenia w sprawie. Komisja zawnioskowała, by przyjąć zapisy bez poprawek.
Celem KSO jest usprawnienie medycznej opieki onkologicznej w całym kraju i podzielenie jej w zależności od rodzajów świadczeń – od podstawowych do wysokospecjalistycznych.
Następnie posłowie wysłuchają informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2022 roku wraz ze sprawozdaniem komisji, a także pochylą się nad sprawozdaniem ministra sportu i turystyki z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym za okres od sierpnia 2020 do sierpnia 2023 roku – w tym przypadku również wraz ze sprawozdaniem komisji.
Ostatnim elementem środowego posiedzenia będą ewentualne oświadczenia poselskie, które zaplanowano między godz. 17 a 18.
Wśród tematów wotum nieufności wobec Adama Bodnara
Czwartkowe obrady rozpoczną się natomiast o godz. 9. Na początku pojawią się pytania i informacje w sprawach bieżących. W tej części przewidziano m. in. poruszenie takich tematów, jak: ocena funkcjonowania podkomisji smoleńskiej, protesty rolników czy zmiany dotyczące programu nauczania, kanonu lektur i zakazu zadawania prac domowych.
Potem posłowie zajmą się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości z 19 stycznia o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara – w tracie debaty przewidziano pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i trzyminutowe oświadczenia w imieniu koła. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzy oraz zaopiniuje wniosek PiS.
O godz. 14:30 rozpocznie się blok głosowań. Parlamentarzyści zdecydują o dalszych losach obywatelskiego projektu „Tak dla rodziny, nie dla gender” oraz propozycji zmian w prawie o zgromadzeniach i niektórych innych ustawach. Posłowie zagłosują również w sprawie pigułki „dzień po”, a także wybiorą nowych członków komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.
Szóste posiedzenie zamknie trzygodzinna informacja premiera w sprawie działań rządu w związku z protestami rolników w Polsce oraz dwugodzinna informacja dla Sejmu i Senatu o udziale Polski w pracach UE w okresie od lipca do grudnia 2023 roku wraz z komisyjnym projektem uchwały w tej sprawie. Na sam koniec – podobnie jak w środę – zaplanowano ewentualne oświadczenia poselskie.
Komisje i zespoły parlamentarne. Kary dla posłów PiS i CPK
Ponadto komisja obrony narodowej zajmie się powołaniem stałych podkomisji do spraw wojskowych, a zespół parlamentarny ds. CPK wysłucha informacji pełnomocnika rządu o pracach nad inwestycją.