Na czele najnowszego rankingu zaufania IBRiS dla Onetu znalazł się premier Donald Tusk z wynikiem na poziomie 45 proc. To wzrost o 5,8 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania (szef rządu zajmował wówczas czwartą lokatę). Jednocześnie Tuskowi nie ufa 49 proc. badanych. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 44,5 proc. ankietowanych (wzrost o blisko 5 punktów) oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia (44,4 proc., wzrost o 1,6 pkt. proc.). Duda nie cieszy się natomiast zaufaniem 45,3 proc. badanych, a Hołownia – 45,6 proc.
Ranking zaufania. Zbigniew Ziobro odbierany najbardziej negatywnie
Najwyższy poziom negatywnych opinii odnotowano w przypadku lidera Suwerennej Polski, byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, któremu nie ufa 67 proc. badanych. 54,6 proc. nie ufa prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, 54,1 proc. nie ma zaufania do lidera Nowej Nadziei, posła Konfederacji Sławomira Mentzena, 53,7 proc. do marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a 52,6 proc. do byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
W badaniu uczestnicy mogli również zaznaczyć, że nie znają danego polityka. Najwięcej takich wskazań odnotowano w przypadku ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy, której nie kojarzy 42,2 proc. ankietowanych. 38,4 proc. nie zna wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego (Nowa Lewica), 36,1 proc. szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego (PO), a 33,4 proc. – wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego z PSL.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
W czwartek (25 kwietnia) komitet polityczny PiS zatwierdził listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Znaleźli się na nich m.in. były prezes Orlenu Daniel Obajtek – „jedynka” w okręgu podkarpackim oraz były prezes TVP Jacek Kurski, który ma być liderem w okręgach obejmujących województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.
Mariusz Kamiński ma być liderem listy lubelskiej, a Maciej Wąsik „dwójką” w okręgu mazowieckim, gdzie z pierwszego miejsca wystartuje Adam Bielan. Wiceprezes PiS Beata Szydło będzie na pierwszym miejscu w Małopolsce, a inny wiceszef ugrupowania Joachim Brudziński w okręgu obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie. W Warszawie listę partii otworzy Małgorzata Gosiewska, a za nią będzie niedawny kandydat partii na prezydenta miasta Tobiasz Bocheński.
Dzień wcześniej listy kandydatów zatwierdziła rada krajowa PO. „Jedynkami” Koalicji Obywatelskiej na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego będą między innymi zasiadający w rządzie: szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef resortu aktywów państwowych Borys Budka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów listę otworzy szef MSWiA Marcin Kierwiński, na kolejnych miejscach znaleźli się między innymi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba oraz Andrzej Rozenek. Na rejestrację list komitety wyborcze mają czas do 2 maja. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.