We wtorek Samuel Periera poinformował, że „powstaje książka o kulisach włamania i wrogiego przejęcia TVP”. Chodzi o zmianę władz dokonaną przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza 20 grudnia 2023 roku.
„Jeśli masz jakiekolwiek ciekawe informacje, zdjęcia i nagrania – wyślij” – napisał w mediach społecznościowych były gwiazdor TVP i podał adres email. Jak dodał, „ochrona źródła gwarantowana”.
TVP domaga się gigantycznego odszkodowania od Adamczyka, Pereiry i Tulickiego
W zeszły wtorek likwidator TVP Daniel Gorgosz skierował do byłych członków kierownictwa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej – Michała Adamczyka, Marcina Tulickiego i Samuela Pereiry – przedsądowe wezwanie do zapłaty odszkodowania w wysokości ponad 1,3 miliona złotych wraz z odsetkami.
„Należność stanowi równowartość szkody, jaką TVP S.A. w likwidacji poniosła w związku z brakiem możliwości wykonania świadczeń reklamowych oraz sponsorskich od 20 do 29 grudnia 2023 roku na antenach TVP Info, oraz TVP3 w wyniku bezprawnych działań podjętych wspólnie przez byłych szefów TAI” – napisano w komunikacie resortu kultury.
Media publiczne w likwidacji. Decyzja Sienkiewicza
27 grudnia decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, w stan likwidacji zostały postawione spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. Miało to związek z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych poprzez weto ustawy okołobudżetowej.
Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez w³a¶ciciela. 29 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
***