Rosyjski przywódca wyruszył w roboczą podróż po kraju. Jednym z jego przystanków był Stawropol. We wtorek 5 marca polityk odwiedził znajdujący się w mieście kompleks szklarniowy. W mediach pokazano nagranie, na którym widać, jak miał być witany przez mieszkańców miasta.
Tak mieszkańcy Stawropolu zareagowali na widok Putina. „Czuć atmosferę Korei Północnej”
Podczas wygłoszonego w Stawropolu przemówienia dyktator przekonywał, że rosyjski sektor rolno-przemysłowy bardzo się rozwinął od 2000 roku. Jego zdaniem kraj jest już praktycznie niezależny, jeśli chodzi o produkcję żywności. Wychwalał również „talent organizatorów produkcji rolnej, osiągnięcia konkretnych zespołów, entuzjazm producentów rolnych i ich dumę z efektów, jakie przynosi ich praca”.
Uwagę mediów przykuł jednak sam moment przyjazdu rosyjskiego dyktatora do miasta. Na opublikowanych nagraniach widać, jak mieszkańcy Stawropolu z entuzjazmem witają Putina, a nawet rzucają mu się w ramiona. Jedna z kobiet zapytała wręcz, czy może go pocałować.
Władimir Putin Fot. REUTERS/Mikhail Metzel
„Putin został pocałowany przez starsze kobiety z regionu Stawropola. Nie wiadomo, czy przeszły kwarantannę przed spotkaniem, ale czuć atmosferę Korei Północnej” – skomentował jedno z nagrań kanał NEXTA.
Jak Putin przygotowuje się do wyborów? Miliony euro na propagandę i nie tylko
Dziennikarze dotarli do dokumentów pochodzących z departamentu politycznego administracji prezydenckiej Rosji. Frontstory.pl, które uczestniczyło w międzynarodowym śledztwie, opisuje, że stworzono sieć organizacji non-profit, do których trafiają co roku setki milionów euro. „Pomagają siać rządową propagandę i dbają o właściwe, proputinowskie postawy społeczne” – czytamy.
Największym budżetem dysponuje Instytut Rozwoju Internetu, który zajmuje się zlecaniem i produkcją patriotycznych gier mobilnych, seriali i filmów. „Każdy film, który będzie miał premierę przed wyborami, ma wywołać u widzów związek z jednym z czterech punktów: obrona interesów narodowych, w tym wartości kulturowych i społecznych (tradycyjnych), zmiany jakościowe w życiu Rosjan jako stały trend, bohaterowie naszych czasów, powody do dumy i wielkie nazwiska Rosji, jesteśmy razem – projekty skierowane do mieszkańców nowych terytoriów, temat specjalnej operacji wojskowej” – tak jedną z prezentacji Instytutu Rozwoju Internetu cytuje Frontstory.pl. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście o „Kremlin Leaks”.