W Brukseli we wtorek i środę odbywała się Konferencja Narodowego Konserwatyzmu. Na spotkanie przybili przedstawiciele europejskich środowisk narodowo-konserwatywnych.
Podczas środowych wystąpień swoje przemówienie miał premier Viktor Orban. Przedstawiciel Węgier mówił o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Sens tych wyborów europejskich jest następujący: zmiana przywództwa – powiedział Viktor Orban. – Jeśli przywództwo okazuje się złe, należy je wymienić. To proste – dodał.
Polityk zwrócił też uwagę, że w nadchodzących wyborach europejskich nie może dojść do ponownego wyboru aktualnych władz PE, ponieważ poniosły one „porażkę w przywództwie”.
Ukraina. Viktor Orban: Nie jest suwerennym państwem
Viktor Orban odniósł się także do pomocy Ukrainie, komentujące, że „Ukraina jest obecnie jedynie protektoratem zależnym od zachodnich pieniędzy oraz broni i nie jest już suwerennym państwem„. Zaznaczył, że nie wolno pozwolić, by przestąpiła do UE, czy NATO.
Do Ukraińców natomiast zwrócił się słowami: „Musicie zrozumieć, że jesteście krajem strefy buforowej. Nie możesz zmienić numeru domu”. Dodał także, że sankcje UE nie powstrzymały Rosji, by zaatakować Ukrainę.
Agencja Associated Press zwraca uwagę, że Orban przez media na całym świecie, często nazywany jest „sojusznikiem Putina”.
Konferencja Narodowego Konserwatyzmu. Pojawienie sie policji
Dzień wcześniej, podczas przemówienia głównego propagatora brexitu Nigela Farage, na konferencję NatCon przyszła policja z nakazem przerwania spotkania. Jak napisał portal brytyjskiej telewizji Sky News, policjanci mieli poinformować organizatorów, że wydarzenie ma zostać przerwane. Jednak funkcjonariusze ostatecznie nie wymusili jego zamknięcia, a przemówienia były kontynuowane.
Decyzję o przerwaniu wydarzenia wydał Emir Kir, burmistrz dzielnicy Saint-Josse-ten-Noode, na której terenie odbywało się sympozjum. Argumentował, że zrobił to „ze względu na bezpieczeństwo publiczne” i zadeklarował, że „w Etterbeek skrajna prawica nie jest mile widziana„. Do tej decyzji odniósł się premier Belgii Alexander De Croo, który napisał, że „zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją„.
Oprócz premiera Węgier Viktora Orbana, na liście osób przemawiających był także były premier RP Mateusz Morawiecki, kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour oraz kardynał Gerhard Mueller.
Konferencja Narodowego Konserwatyzmu jest organizowana od 2019 roku przez holenderską Fundację Edmunda Burke. W tym roku współorganizatorami kongresu w Brukseli są m.in. węgierskie Kolegium Macieja Korwina i Instytut Herzla z Jerozolimy.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!