Postanowienie SN zapadłe na niejawnym posiedzeniu siedmiorga sędziów pod przewodnictwem prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej Joanny Lemańskiej ukazało się w bazie orzeczeń SN.
W listopadzie zeszłego roku PKW odrzuciła roczne sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za rok 2023 r. z powodu finansowania komitetu wyborczego tej partii w wyborach z jesieni 2023 r. Jeszcze pod koniec listopada PiS zaskarżył również tę decyzję do SN i ta skarga trafiła na wokandę Izby Kontroli Nadzwyczajnej na 21 stycznia.
Sprawozdanie finansowe PiS. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Podczas konferencji prasowej Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego przekazał, że za zasadną uznano skargę na uchwałę PKW. – W tej chwili w świetle regulacji kodeksu wyborczego PKW będzie zobowiązana do podjęcia tego sprawozdania finansowego – podkreślił.
– Postępowanie przed PKW dotyczące finansowania partii politycznej było przeprowadzone w sytuacji pewnego nieporozumienia – dodał rzecznik SN.
– PKW nie uświadamiała sobie, że czym innym jest kontrola sprawozdania finansowego komitetu wyborczego partii, a czym innym jest kontrola sprawozdania partii politycznej – wyjaśnił Stępkowski, dodając, że komitet a partia są „różnymi podmiotami i przedstawiają różne sprawozdania”.
Jak dodał rzecznik SN, „przesłanki odrzucenia sprawozdania finansowego i komitetu i partii politycznej mogą być te same, to rozpatrując sprawozdanie partii trzeba przeprowadzić osobne postępowanie dowodowe i w osobny sposób wykazać naruszenie prawa„.
Sprawozdanie PiS. „Uchwała była nieprawomocna”
Podczas konferencji prasowej Aleksander Stępkowski nadmienił, że Państwowa Komisja Wyborcza, podejmując uchwałę o odrzuceniu sprawozdanie PiS „zaniechała przeprowadzenia całego postępowania dowodowego”. – Ta uchwała była nieprawomocna, ponieważ nie rozpoznano jeszcze od niej odwołania. Wiemy, że 11 grudnia SN uznał za zasadne odwołania od sierpniowej uchwały, w związku z czym, została ona anulowana z obrotu prawnego – mówił.
– PKW nie uzasadniła materialnie przesłanek, na których się oparła, poza wspomnianej uchwały z sierpnia (…). SN podejmując to postanowienie jednocześnie wskazał, że do tej pory w interpretacji przepisów, na których oparła się PKW, nigdy nie były brane pod uwagę te przesłanki, w oparciu o które została podjęta uchwała o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu partii PiS – zaznaczył rzecznik SN.
Powołując się na utrwalone orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Stępkowski podkreślił, że „kontrola finansowa nad działalnością partii politycznej nie może być wykorzystywana do walki politycznej„.