Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (ECFR) zleciła przeprowadzenie badania na temat wojny w Ukrainie i nastrojów panujących na Starym Kontynencie. Europejczycy, zapytany o możliwe zwycięstwo Kijowa, są sceptyczni – nie wierzą w ukraińską wiktorię na froncie. 

Jak zauważono w opisie sondażu, poparcie dla Kijowa w UE nadal jest szerokie, ale szansa na sukces militarny coraz mniejsza. – Aby uzasadnić dalsze europejskie wsparcie dla Ukrainy, unijni przywódcy będą musieli zmienić sposób, w jaki mówią o wojnie – powiedział współautor badania Mark Leonard, cytowany przez „The Guardian”.

Kto wygra wojnę w Ukrainie? Europejczycy sceptyczni

Największe, bo blisko 50-procentowe poparcie dla ukraińskiej walki o odzyskanie zajętych terytoriów wykazali respondenci z trzech państw: Szwecji, Portugalii i Polski. Na drugim końcu zestawienia znaleźli się Węgrzy, Grecy i Włosi. Ankietowani z tych trzech ostatnich krajów najczęściej opowiadali się za rozpoczęciem rozmów pokojowych

W ukraińskie zwycięstwo – podobnie jak w poprzednim przypadku – najbardziej wierzą Szwedzi, Portugalczycy i Polacy (17 proc. badanych). Średnia z 12 branych pod uwagę państw nie pozostawia złudzeń. Jedynie co dziesiąty z respondentów wierzy w wygraną nad Rosją

Na zwycięstwo rosyjskiej armii wskazało ok. 20 procent uczestników sondażu. Pogląd ten dominuje wśród Węgrów, Greków (w obu przypadkach ponad 25 proc.) i Hiszpanów.

Będzie kompromis między Rosją a Ukrainą?

Największe poparcie zyskała opcja trzecia, czyli kompromisowe rozwiązanie konfliktu. Taka odpowiedź uzyskała średnio 37 proc. Duża część ankietowanych zaznaczyła też inną opcję: nie wiem/nie interesuje mnie to.

Twórcy sondażu zauważyli, że badanie przeprowadzono w styczniu, przed zajęciem przez Rosjan Awdijiwiki. Zdobycie miasta uważa się za największy sukces militarny Kremla od czasu przejęcia Bachmutu w maju zeszłego roku.

Autorzy badania wskazali jeszcze dwa inne wydarzenia odpowiedzialne za pesymistyczne nastroje mieszkańców Starego Kontynentu. Chodzi o porażkę ukraińskiej kontrofensywy oraz prawdopodobne zwycięstwo w amerykańskich wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Republikański polityk przekonywał, że zakończy wojnę w Ukrainie w 24 godziny.

Sondaż na zlecenie Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych przeprowadzono na próbie 17 tys. osób z 12 państw UE: Polski, Szwecji, Portugalii, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoch, Węgier i Grecji.

Źródło: „The Guardian”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version