Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 10-11 lutego przez Grupę Socjologiczną „Rating” z Kijowa, pozytywne postrzeganie Polski wśród ankietowanych wynosi obecnie 79 procent. W badaniu przeprowadzanym blisko rok temu na Polskę jako „kraj przyjazny” wskazywało 94 procent respondentów.

Jeszcze większy spadek widoczny jest w zestawieniu „kraj jednoznacznie przyjazny”. W poprzednim badaniu na Polskę wskazało 79 procent osób, tym razem jest to zaledwie 33 procent ankietowanych.

Twórcy badania zwracają jednak uwagę na datę przeprowadzenia sondażu. Według nich, wynik najprawdopodobniej jeszcze się pogorszy ze względu na najnowsze wydarzenia na przejściach granicznych, m.in. coraz częściej widziane hasła jawnie antyukraińskie i nawołujące do całkowitego zamknięcia granic dla wszystkich produktów spożywczych.

Stany Zjednoczone „raczej przyjazne”. Rośnie niechęć do Białorusinów

W rankingu „krajów przyjaznych” niezmiennie od kilku lat prowadzą Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Oba kraje wskazane zostały jako przyjazne przez 81 procent respondentów. Wysoko w tabeli znajdują się także Niemcy, o których pozytywnie wyraża się 80 procent ankietowanych, Litwa 79 procent i Kanada ze wskazaniem 78 procent badanych.

Podobnie jak w przypadku Polski, również w stosunku do USA maleje liczba wskazań „kraj jednoznacznie przyjazny”. W zeszłorocznym badaniu było to 61 procent, teraz to zaledwie 35 procent ankietowanych.

Po drugiej stronie zestawienia, co naturalne, wygrywa Federacja Rosyjska. Aż 97 procent badanych wskazało, że Rosja jest krajem „wrogim”. Wysoko jest także Białoruś – 90 procent i Iran – 75 procent.

W ostatnich miesiącach znacząco pogorszył się stosunek Ukraińców do północnych sąsiadów. Coraz więcej respondentów wskazuje, że Białoruś jest krajem „absolutnie wrogim”. W tym przypadku mowa o wzroście z 56 procent do 71 procent. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version