Dieta może zwiększać ryzyko chrapania i problemów ze snem — odkryli naukowcy. Co należy jeść, by zachować zdrowie?

Bezdech senny to zaburzenie oddychania, które występuje, gdy mięśnie w tylnej części gardła rozluźniają się zbyt mocno, aby umożliwić prawidłowe oddychanie. Badania wykazały, że dotyka on milionów osób na całym świecie, często współwystępuje z otyłością.

Bezdechowi sennemu towarzyszy głośne chrapanie, niewyjaśnione zmęczenie i wahania nastroju. Jednak w dłuższej perspektywie jest on również powiązany z chorobami serca i schorzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca — donosi Johns Hopkins Medicine.

Biorąc pod uwagę związek między otyłością a bezdechem sennym, diety ograniczające kalorie zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego. Jednak znacznie mniej wiadomo na temat związku między bezdechem sennym a jakością diety.

W najnowszym badaniu, opublikowanym w European Respiratory Journal, naukowcy z Flinders University w Południowej Australii przeanalizowali dane od 14 tys. osób w celu ustalenia, czy jakość diety ma jakikolwiek wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego u danej osoby.

Badanie koncentrowało się na trzech dietach: zdrowej diecie roślinnej, bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe; diecie zwierzęcej, bogatej w tłuszcze zwierzęce, nabiał, jaja, mięso i owoce morza; oraz niezdrowej diecie roślinnej, bogatej w rafinowane zboża, napoje słodzone cukrem, słodycze, desery i słone potrawy.

Osoby stosujące zdrową dietę roślinną były o 19 proc. mniej narażone na obturacyjny bezdech senny w porównaniu z osobami stosującymi dietę zawierającą bardzo mało pokarmów roślinnych. Jednak osoby stosujące niezdrową dietę roślinną były o 22 proc. bardziej narażone na rozwój tego schorzenia niż osoby stosujące zdrowszą dietę roślinną, co sugeruje, że samo unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego nie wystarczy, aby znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju tego schorzenia.

— Wyniki te podkreślają znaczenie jakości naszej diety w zarządzaniu ryzykiem obturacyjnego bezdechu sennego (OSA) — powiedział w oświadczeniu starszy badacz z Flinders University, Yohannes Melaku.

Ponieważ badanie to miało charakter czysto obserwacyjny, nie mówi nam, w jaki sposób nasza dieta wpływa na ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Współautor badania, Danny Eckert, profesor i dyrektor w Adelaide Institute for Sleep Health, zasugerował jednak, że związki te mogą wynikać ze zmniejszenia stanu zapalnego i otyłości, które może zaoferować zdrowa dieta roślinna.

— Diety bogate w składniki przeciwzapalne i przeciwutleniacze, a ubogie w szkodliwe składniki diety, mogą wpływać na masę tłuszczową, stan zapalny, a nawet napięcie mięśniowe, z których wszystkie są istotne dla ryzyka OSA — powiedział Eckert w oświadczeniu.

Naukowcy zaobserwowali również znaczące różnice w związku między dietą a bezdechem sennym u mężczyzn i kobiet. — Ważne jest, aby zauważyć różnice płci, ponieważ podkreślają one potrzebę spersonalizowanych interwencji dietetycznych dla osób z OSA — powiedział Melaku.

Zespół ma nadzieję przeprowadzić teraz badanie uzupełniające, aby zbadać związek między dietą bogatą w ultraprzetworzoną żywność a ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego.

Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version