„W związku z informacj o rzekomym powołaniu przez Pana Premiera, na wniosek Prokuratora Generalnego, Pana Dariusza Korneluka na stanowisko Prokuratora Krajowego, należy wskazać, co następuje, że stanowisko Prokuratora Krajowego zajmuje Pan Dariusz Barski, gdyż nie został odwołany przez premiera w trybie art. 14” – czytamy w piśmie prezydenta.
Duda zaznacza również, że Tusk nie wystąpił o jego zgodę na odwołanie prok. Barskiego. „Ponadto z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że pan prokurator Dariusz Barski nie zrzekł się stanowiska, ani nie przeszedł w tryb spoczynku”. Prezydent przypomniał również, że 15 stycznia złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego „o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego” między prezydentem a premierem oraz Prokuratorem Generalnym.
„Wszelkie działania związane z omawianą materią podejmowane po tej dacie są bezprawne” – dodał Andrzej Duda. W świetle powyższych argumentów, należy sformułować jednoznaczne żądanie odstąpienia przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Sprawiedliwości od prób nielegalnych zmian w prokuraturze, w szczególności na stanowisku Prokuratora Krajowego.
Donald Tusk zdecydował. Powołano nowego prokuratora krajowego
Jan Grabiec ogłosił w ubiegłym tygodniu decyzję szefa polskiego rzdu na antenie TVP Info w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz. – Premier powołał nowego prokuratora krajowego Dariusza Korneluka w związku z tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi Bilewiczowi skończyło się wczoraj [w środę 13 marca – red.]. Tak ważna instytucja jak prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły – powiedział.
Jak dodał Grabiec, prezydent Andrzej Duda nie wyraził opinii w sprawie Korneluka. – Pan prezydent nie wyraził opinii. Kancelaria Prezydenta poinformowała nas, że nie zamierza on wyrażać opinii, że będzie z nią czekał na decyzję trybunału Przyłębskiej – powiedział. Chodzi o rzekomy spór kompetencyjny w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego prokuratora wskazanego przez Zbigniewa Ziobrę.
Korneluk zapowiedział, że musi podjąć działania zmierzające do stworzenia nowej prokuratury. Począwszy od jej fundamentów, którymi są prokuratury rejonowe i okręgowe, a kończąc na jednostkach najwyższego szczebla. Zdaniem Dariusza Korneluka największym problemem do rozwiązania jest kwestia wynagrodzeń pracowników prokuratury. Podkreślił, że niezależność prokuratorska to nie przywilej, lecz obowiązek, a każda sprawa, którą zajmują się prokuratorzy, powinna zostać rozpatrzona indywidualnie.