Zatrzymania w ramach postępowania w sprawie oszustw podatkowych przeprowadzono we wtorek przy współpracy z CBA. Funkcjonariusze zatrzymali 13 osób, w tym księdza. Wszyscy usłyszeli zarzuty – poinformował w środę rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej Bartosz Maliszewski.
– Ustalono uszczuplenia w kwocie 4,5 mln zł w podatku dochodowym, przy czym kwota ta dotyczy tylko 13 dotychczas zatrzymanych. Tych osób będzie więcej, kilkadziesiąt – powiedział prokurator Maliszewski.
Akcja CBA. Zarzuty dla podejrzanych o oszustwa podatkowe
Maliszewski wyjaśnił, że podejrzani dokonywali fikcyjnych darowizn na rzecz kilku parafii, w których przez lata posługę pełnił zatrzymany ksiądz, przy czym w tym celu preparowano dokumenty, a w efekcie osoby, które dokonywały rzekomych darowizn, mogły następnie obniżyć sobie podatek dochodowy o kwotę darowizny.
– Przeważnie były to osoby majętne albo bardzo majętne, w tym zajmujące eksponowane stanowiska, jak prezesi zarządów, dyrektorzy banków i lekarze – podkreślił rzecznik płockiej prokuratury okręgowej.
Jak dodał prokurator, „osoby te miały roczne dochody nierzadko na poziomie pół miliona złotych, a mimo to decydowały się na taką przestępną optymalizację swojego opodatkowania”.
Rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej zaznaczył, że w związku z przeprowadzonymi we wtorek zatrzymaniami, głównie na Mazowszu, dokonano również przeszukań, gromadząc m.in. dokumenty.
Postępowanie wszczęto w maju w wyniku działań CBA i ustaleń prokuratury. – Zebrany jak dotąd materiał dowodowy w tej sprawie jest bardzo obszerny i bogaty – powiedział prokurator Maliszewski.
Zatrzymanym osobom przedstawiono po kilkanaście zarzutów. Dotąd wobec większości zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze, dozór policji i poręczenie majątkowe.
Płock. Prokuratura Okręgowa: Wykorzystano mechanizm fikcyjnych darowizn
W związku ze sprawą płocka Prokuratura Okręgowa poinformowała w środę w komunikacie, że nadzorowane tam śledztwo dotyczy oszustw podatkowych na szkodę Skarbu Państwa dokonywanych w okresie od 2018 do 2024 roku – wcześniej podawano, że postępowanie obejmuje okres od 2017 roku.
W komunikacie uściślono również, że proceder prowadzony był „przy wykorzystaniu mechanizmu fikcyjnych darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze i kultu religijnego oraz odliczaniu ich od podstawy opodatkowania w rocznych deklaracjach na podatek dochodowy, przy użyciu poświadczających nieprawdę dokumentów”.
Według prokuratury chodzi m.in. o czyny z art. 56 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego, który mówi o podawaniu nieprawdy bądź zatajaniu prawdy przez podatnika w deklaracji lub oświadczeniu, przez co naraża podatek na uszczuplenie, a także art. 286 par. 1 i art. 271 Kodeksu karnego, które dotyczą w kolejności: osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd oraz poświadczenia w dokumentach nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne.
„Opisany proceder ukierunkowany był na stworzenie pozoru udzielania przez osoby fizyczne i prawne darowizn, a następnie pomniejszenia podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. W efekcie tych przestępnych zabiegów albo dopłacano mniej podatku, albo otrzymywano zwrot nadpłaty” – wyjaśniła płocka Prokuratura Okręgowa.
Akcja CBA na terenie całego kraju. Wśród zatrzymanych proboszcz
Jak podano, wśród zatrzymanych do środy 13 osób jest „były proboszcz jednej z płockich parafii”. „Sprawa jest rozwojowa, wielowątkowa i wieloosobowa” – podkreślono w komunikacie prokuratury.
Jak już informowaliśmy we wtorek, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał wówczas, że „akcja została przeprowadzona na terenie całego kraju”.
Bartosz Maliszewski potwierdził we wtorek te informację w rozmowie z Interią. – Zatrzymania miały miejsce na terenie całego kraju, a fikcyjne darowizny były przekazywane na cele charytatywne i związane z kultem religijnym – usłyszeliśmy.
Wśród zatrzymanych jest ksiądz. „Deklarujemy pomoc i pełną jej gotowość”
Także we wtorek rzecznik prasowy salezjańskiej inspektorii warszawskiej ks. Piotr Sosnowski w wydanym oświadczeniu zadeklarował otwartość inspektorii na pomoc i pełną jej gotowość „współpracy z odpowiednimi organami, aby tę sprawę rzetelnie wyjaśnić”.
„Przyjęliśmy do wiadomości informacje dotyczące zatrzymania byłego proboszcza płockiej parafii należącego do naszej inspektorii”- przekazał ks. Sosnowski w stanowisku, które opublikowano we wtorek na stronie internetowej inspektorii.
„Nieznany jest nam szczegółowy powód tych działań, poza informacjami prasowymi” – zastrzegł rzecznik prasowy salezjańskiej inspektorii warszawskiej. O oświadczeniu tym poinformowano na oficjalnej stronie na Facebooku salezjańskiej rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.