Nasiona trawy, różnego rodzaju ziarna i nawozy, a zimą także sól oraz piasek – wszystkie tego typu sypkie materiały najlepiej jest rozprowadzać po glebie za pomocą specjalnego siewnika. To idealny wręcz sprzęt ogrodowy na początek wiosny, który zapewnia precyzyjny i równomierny posiew oraz dystrybucję nasion na większej powierzchni. Na rynku znajdziemy niedrogie i kompaktowe siewniki ręczne, bardziej wydajne sprzęty zasilane akumulatorowo, a także duże siewniki na kółkach, które prowadzimy niczym wózek. Ile kosztują i jaki rodzaj wybrać?

W tekście i na zdjęciach umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Widget Moneteasy

Bardzo niedrogi i poręczny siewnik, który sprawdzi się do bardzo precyzyjnego rozsiewania nasion, piasku, soli czy nawozów. Jego pojemność wynosi 2,3 litra, maksymalna szerokość rozrzutu to 45 cm, a obracane pokrętło umożliwia łatwą regulację dozowania – do wyboru mamy trzy ustawienia średnicy otworu do rozsiewania. Po skończonej pracy wystarczy zaś skorzystać z systemu blokowania, aby zawartość siewnika nie wysypała się na zewnątrz.

Widget Moneteasy

Einhell GE-US 18 LI Solo również możemy obsługiwać jedną ręką, jest to już jednak znacznie bardziej wydajny siewnik zasilany akumulatorowo. Sześciostopniowa, elektroniczna regulacja prędkości oraz ośmiostopniowa regulacja ilości rozsiewu pozwalają bardzo dokładnie dozować rozprowadzany materiał, szerokość rozrzutu również możemy regulować, a jego zasięg może wynieść pięć metrów. Sprzęt nadaje się do rozsiewania nawozu, nasion trawy czy soli do odladzania, przez co możemy z niego korzystać przez cały rok, niestety akumulatora nie znajdziemy w zestawie. Warto jednak wspomnieć, że dokupowany akumulator będzie też pasować do ponad dwustu innych urządzeń marki Einhell, kompatybilnych z systemem PXC.

Widget Moneteasy

Gardena 420-20 to siewnik w formie niewielkiego wózka na kółkach, z trzylitrowym zbiornikiem, do którego wrzucamy nasiona, nawóz, sól lub piasek. Prowadząc wózek po trawniku, będzie on równomiernie rozsiewał materiał, a funkcja regulowanego przepływu pozwoli dodatkowo uzyskać bardzo precyzyjne rezultaty. Szerokość rozrzutu wynosi tutaj 40 cm, siewnik cechuje się do tego wysoką odpornością na korozję, złamania i uderzenia, a jego wydajność dochodzi do 100 m kw. Warto dokupić do niego jeszcze uchwyt – sprzęt przystosowany jest do wszystkich trzonków z systemu Combistystem o długości 130-150 cm.

Widget Moneteasy

Kolejny siewnik w formie wózka, jednak już o znacznie większych rozmiarach. Jego pojemność to aż 27 litrów, wyposażony jest w duże koła z terenowym bieżnikiem, podpórkę oraz stalowy uchwyt do prowadzenia go po trawniku. Za pomocą wygodnej dźwigni na uchwycie możemy regulować dozowanie nasion, nawozu czy piasku, a szerokość robocza sprzętu wynosi dwa metry. Sam zbiornik zaś wykonano z wytrzymałego materiału sztucznego, który będzie prosty w czyszczeniu.

Widget Moneteasy

Ryobi OSS1800 to kolejny w zestawieniu siewnik ręczny zasilany akumulatorowo – w tym przypadku, uniwersalną baterię Ryobi 18V ONE+ również musimy dokupić osobno. Zbiornik urządzenia pomieści cztery litry materiału, możemy regulować prędkość rozrzutu, a także jego promień do maksymalnie dwóch metrów, specjalna funkcja Anti-Clog zapewni z kolei stały przerób materiału i zniweluje ryzyko zacięcia sprzętu. Wszystkie przyciski i mechanizm sterujący umieszczono zaś przy poręcznym uchwycie, co znacznie zwiększa komfort obsługi siewnika.

Widget Moneteasy

Siewnik rotacyjny o pojemności 14 litrów, z maksymalną, regulowaną szerokością rozrzutu wynoszącą dwa metry. Prowadzimy go przed sobą niczym wózek lub kosiarkę, duże koła oraz stalowy uchwyt ułatwią manewrowanie nim nawet po nierównym terenie, a dźwignię do dozowania nasion umieszczono w wygodnym miejscu na uchwycie. Sprzęt cechuje się dodatkowo lekką konstrukcją, a sam uchwyt jest składany, co znacznie ułatwi przechowywanie całości.

Widget Moneteasy

Ten model może i kosztuje sporo, ale za to poradzi sobie dosłownie w każdych warunkach. Na metalowej ramie ze składanym uchwytem umieszczono plastikowy zbiornik o pojemności 36 litrów, a całość spoczywa na wyjątkowo dużych kołach z terenowym bieżnikiem, które ułatwią manewrowanie wózkiem po nierównym terenie i pod wzniesienia. Szerokość rozrzutu wynosi tutaj maksymalnie dwa metry i standardowo możemy ją regulować za pomocą dźwigni na uchwycie. Texas CS3600 cechuje się bardzo solidną konstrukcją i sprawdzi się do rozsiewania różnych materiałów sypkich.

Widget Moneteasy

Na koniec jeszcze jeden siewnik w formie wózka marki Texas. Zamiast pękatego zbiornika znajdziemy tutaj okrągłe wiadro do rozsiewania soli, piasku, nasion czy nawozu, które możemy łatwo zdjąć z wózka i wyczyścić lub użytkować ręcznie. Pojemnik oferuje 25 litrów pojemności, a także standardowo pozwala na regulację szerokości rozsiewu, do maksymalnie dwóch metrów. Całość również spoczywa tu na solidnej, stalowej ramie z dużymi, pneumatycznymi kołami, uchwyt nie jest składany, ale za to jego rączki pokryto miękką, przyjemną w dotyku pianką.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version