Po wybuchu II wojny ¶wiatowej władze Trzeciej Rzeszy dążyły do wymordowania Żydów. Zaczęły tworzyć między innymi „dzielnice”, czyli zamknięte getta. To w Warszawie powstało w 1940 roku. Naziści zamknęli w nim ponad 400 tys. osób, które z czasem umierały z wyniszczenia, chorób i głodu. W 1942 roku rozpoczęła się deportacja więźniów do obozu śmierci w Treblince. 19 kwietnia 1943 r. żydowskie podziemne formacje postanowiły podjąć walkę.
Warszawa. Syreny alarmowe. „Wspólnie oddajmy hołd”
19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym w stolicy o godz. 12 zostały uruchomione syreny miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Sygnał trwał 60 sekund.
„W ten sposób upamiętnimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wspólnie oddajmy hołd Bohaterom. Pokażmy, że łączy nas pamięć” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafa³ Trzaskowski.
81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. „Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości”
Jak w latach ubiegłych, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia wolontariusze rozdają przechodniom papierowe kwiaty. „Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku” – czytamy w opisie akcji. „Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych” – dodają organizatorzy.