„Zdaniem Przewodniczącego KRRiT (Macieja Świrskiego – red.) przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa. Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów” – czytamy w komunikacie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak wyjaśniono, chodzi o art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji. Głosi on, że podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. 

TVN Style. Maciej Świrski o decyzji KRRiT

„Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono Ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc.” – przypomniano.

W komunikacie podkreślono, że właściciel akcji w TVN S.A., kontrolujący w 100 proc. tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG. 

Według szefa KRRiT inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia Rady, „gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca”.

TVN Style. Szef KRRiT rozważa wniosek do Trybunału

„Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji, dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT, jest nieważne z mocy prawa” – napisano.

W oświadczeniu dodano również, że Maciej Świrski rozważa złożenie do Sejmu wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, który stał na czele KRRiT w latach 2010-2016. Powodem ma być „poważne naruszenia polskiego prawa medialnego„, poprzez bierne umożliwienie dokonania wspomnianej transakcji.

Wcześniej Maciej Świrski odmówił uczestnictwa w czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej, które miało być poświęcone sprawie rekoncesji TVN Style. Jak informuje Presserwis, szef i członkowie KRRiT zostali zaproszeni na posiedzenie, ponieważ posłowie chcieli dowiedzieć się, dlaczego proces rekoncesyjny TVN Style trwa tak długo.

SDP apeluje do premiera Donalda Tuska

W połowie maja ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz oznajmił, że do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W uzasadnieniu wspomniano o niewypłacaniu środków z abonamentu RTV mediom publicznym – pieniądze dostają tylko dwie spółki: Radio Dla Ciebie i Radio Poznań. Kolejnym powodem jest polityka KRRiT wobec mediów prywatnych, jak TVN czy Tok FM, m.in. kary nakładane na tych nadawców.

W obronie szefa KRRiT stanęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska. Podpisani pod apelem dziennikarze oskarżają szefa rządu i jego otoczenie o naciski na regulatora oraz polityczną zemstę.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version