Porady dotyczące zdrowia i sprawności fizycznej są dzięki internetowi i mediom społecznościowym na wyciągnięcie ręki. Ale to, co zadziała u jednej osoby, może nie zadziałać u innej. Może być jednak jeszcze gorzej – niektóre niepoparte nauką trendy mogą być dla nas wręcz szkodliwe.
Krótkie filmiki w mediach społecznościowych, obiecujące niesamowite i często nierealne wyniki, to świetna przynęta. Prawie trzech na pięciu konsumentów zwraca się do influencerów w sprawie porad dotyczących zdrowia. Może okazać się jednak, że gorączkowe próby zrzucenia wagi, poprawienia kondycji lub ogólnego zdrowia są zbyt dużym ciężarem do udźwignięcia.
Aby pomóc przebić się przez natłok informacji, ”Newsweek” porozmawiał z dwoma trenerami personalnymi, aby dowiedzieć się, jakie trendy przynoszą więcej szkody niż pożytku i dlaczego należy o nich zapomnieć.
Sarah Pelc Graca, amerykańska trenerka żywieniowa i właścicielka Strong with Sarah Weight Loss Coaching oraz Scott Harrison, brytyjski trener personalny, założyciel The Six Pack Revolution i autor książki High Protein Meals in Minutes, wskazali sześć takich trendów.
1. ”Hustle Culture” w fitnessie
— Mentalność „bez dni wolnych” może wydawać się motywująca, jednak często prowadzi do wypalenia, kontuzji i braku radości z ruchu. Odpoczynek i regeneracja są tak samo ważne jak treningi. Powinniśmy uczynić normą słuchanie naszego ciała i korzystać z dni odpoczynku bez poczucia winy — powiedziała Graca.
2. Herbaty detoksykujące i „oczyszczanie”
— Pomimo odważnych stwierdzeń i obietnic, za produktami tymi często nie stoją dowody naukowe i mogą one nawet prowadzić do szkód, takich jak odwodnienie lub zaburzenia równowagi elektrolitowej. Nasza wątroba i nerki są zaprojektowane do naturalnej detoksykacji organizmu. Lepszym podejściem będzie priorytetyzacja spożywania pełnowartościowych, bogatych w błonnik pokarmów, picie dużej ilości wody i dużo ruchu — kontynuowała Graca.
3. Ekstremalne ograniczanie kalorii
— Możesz usłyszeć niedoedukowanych influencerów, którzy mówią, że jest to sposób na szybką utratę tłuszczu. Mogą mówić też, że to, co jesz, nie ma znaczenia, o ile jesteś na deficycie. Jest to nie tylko nieprawdziwe, ale po prostu niebezpieczne. Diety o bardzo niskiej kaloryczności mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych, utraty mięśni, spowolnienia metabolizmu i ostatecznie niedożywienia — powiedział Harrison.
4. Treningi punktowe
— Pomysł zabrania się za utratę tkanki tłuszczowej w określonym obszarze (np. wykonywanie setek brzuszków w celu wyrzeźbienia mięśni brzucha), nie ma naukowego uzasadnienia. Postawmy na treningi siłowe, cardio i ogólny ruch dla zdrowia całego organizmu, jednocześnie celebrując postępy, jakie robi nasze ciało — powiedziała Graca.
5. Straszenie grupami żywności
— Trendy, które demonizują całe grupy żywności, takie jak węglowodany czy nabiał, mogą sprzyjać niezdrowym relacjom z jedzeniem, a także niedoborom składników odżywczych. Zamiast eliminować wybrane grupy, zachęcam ludzi do skupienia się na równowadze i różnorodności, aby osiągnąć swoje cele i utrzymać pozytywne nastawienie do jedzenia — zaleciła Graca.
6. Treningi online generowane przez sztuczną inteligencję
— Obiecują niesamowite wyniki i mogą składać fałszywe obietnice. Tego typu plany fitness są opisywane jako spersonalizowane, jednak są one zbyt ogólne i nie uwzględniają indywidualnych potrzeb, takich jak historia urazów, poziom sprawności lub konkretne cele. AI nie jest w stanie wspierać, motywować i inspirować ludzi, tak jak może to zrobić drugi człowiek — stwierdził Harrison.
Które porady są rzeczywiście pomocne?
Harrison podkreślił, że skupienie się na odżywianiu organizmu oraz trzymanie się umiarkowanego deficytu kalorii i zbilansowanej diety – składającej się z białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczy i dużych ilości wody – jest szczególnie istotne, gdy próbujemy schudnąć.
Powiedział ”Newsweekowi”, że utrzymanie dobrze zbilansowanej diety i reżimu ćwiczeń może zdziałać cuda — nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.
— Upewnij się, że nie głodzisz organizmu i zamiast tego karmisz go tym, czego potrzebuje, aby był silny, wytrzymały i odporne. Pamiętaj, że twój umysł jest również częścią tego ciała i jeżeli o niego zadbasz, będzie działał znacznie lepiej — dodał.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.