O co chodzi: „New York Times” przekazał, że w tym tygodniu w Mińsku doszło do spotkania przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Biaorusi. „Szybka i cicha podróż sygnalizuje zwrot w polityce USA” – ocenił amerykański dziennik. Było to pierwsze od pięciu lat spotkanie Łukaszenki z urzędnikiem Departamentu Stanu. Wszystkie informacje na temat spotkania przekazali anonimowi informatorzy.
Uwolniono więźniów: Nie ujawniono szczegółów prowadzonych rozmów, jednak jak poinformował dziennik, po ich zakończeniu Christopher W. Smith, zastępca asystenta sekretarza stanu i dwóch innych amerykańskich urzędników miało się udać do jednej z wiosek graniczących z Litwą. Tam uwolniono dziennikarza Andreja Kuznieczyka, działaczkę Alenę Mauszuk i amerykańskiego obywatela – jego nazwiska nie ujawniono. Następnie wszyscy mieli skierować się do Wilna.
Oświadczenie Departamentu Stanu: Marco Rubio, sekretarz stanu, potwierdził 12 lutego w oświadczeniu, że doszło do „uwolnienia Amerykanina niesprawiedliwie przetrzymywanego na Białorusi i dwóch więźniów politycznych”. „Pragnę szczególnie podziękować rządowi litewskiemu za współpracę i pomoc (…). Pozostajemy zaangażowani w uwolnienie innych obywateli USA na Białorusi i w innych krajach. Wzywamy do uwolnienia prawie 1300 więźniów politycznych, którzy pozostają w więzieniach na całej Białorusi” – przekazał.
Co dalej? Podczas spotkania dyplomatów w stolicy Litwy Smith miał mówić o możliwości uruchomienia wielkiego paktu, który ma zapewnić uwolnienie wielu więźniów przetrzymywanych na Białorusi. W zamian za to USA ma złagodzić sankcje nałożone na białoruskie banki, a także eksport potasu, składnika nawozów, którego producentem jest Białoruś.
Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: „Zełenski ostrzega w Monachium przed działaniami Rosji z Białorusi. Wspomniał m.in. o Polsce”.
Źródła: „New York Times”, Departament Stanu USA