Mimo strasznej okupacyjnej i powstańczej traumy społeczeństwo warszawskie odradzało się i budowało życie na nowo. Po kilku miesiącach wśród gruzów zaroiło się od szyldów, reklamowały się kawiarnie, szewcy, krawcy, szklarze, fryzjerzy, lekarze i wróżbici.
Warszawa obecnie kipi życiem – pisał w dzienniku Jarosław Iwaszkiewicz pod koniec października 1946 r. – Trotuary zastawione kwiatami i książkami, w zawalonych domach powstają raz po raz nowe sklepy i nowe knajpy. Ruch na ulicach bardzo duży, tłumy przechodzą Marszałkowską i Alejami. Ale jest taki moment, kiedy przed samym wieczorem sklepy zamykają się, handlarze chowają się do swoich nor, a na miejscach targowisk pozostają tylko nigdy niesprzątane śmietniska. Wtedy grobowa cisza panująca w zawalonych domach poczyna rozciągać się na ulicę i dopiero w tej ciszy, zalewającej powoli miasto jak wznosząca się trupia woda, widzi się całe straszliwe zniszczenie. Domy w tej ciszy stają się podobne do trupów, a ich znajome twarze, tym smutniejsze, że pamiętające, zastygają w martwych rysach śmierci”.
Powroty mieszkańców lewobrzeżnej części stolicy, wysiedlonych po kapitulacji powstania, zaczęły się już 17 stycznia, w dniu zajęcia miasta przez wojska polskie i radzieckie. Pierwsi ruszyli warszawiacy osiedli w okolicznych wsiach i miasteczkach. Szczęśliwcy mogli liczyć na podwózkę chłopską furmanką lub – i to był już wyjątkowy luksus – wojskową ciężarówką, której kierowca dał się ubłagać albo przekupić, jednak większość podróżowała na piechotę. Ku miastu ciągnęły długie kolumny ludzi, poowijanych kocami i gałganami, targających torby i wózki z resztkami dobytku.
Z biegiem czasu, w miarę jak saperzy rozminowywali ruiny, a kolejarze uruchamiali połączenia z resztą kraju, strumień powracających był coraz obfitszy. W styczniu przybyło 12 tys. ludzi, w lutym – 67 tys., w marcu – 77 tys. Szacuje się, że w drugiej połowie 1945 r. liczba ludności w Warszawie sięgnęła pół miliona.
Powrót mieszkańców
Foto: PAP
Widok zburzonej Warszawy dla wszystkich był szokiem. „Wysiadłyśmy z koleżanką w Ursusie, dalej pociąg nie szedł – wspominała 16-letnia wówczas Janina Żukowska. – Jak doszłyśmy do byłego dworca, to usiadłyśmy i zaczęłyśmy okropnie płakać – bo nie było Warszawy… Nie jesteście w stanie sobie tego wyobrazić – niczego nie było, nawet skrawka chodnika. Ani wody, ani sklepu, tramwaje wszystkie leżały jako barykady. Powrót do Warszawy był straszny…”.
Nawet starzy warszawiacy mieli trudności z odnalezieniem wśród gruzów drogi do domu. Zasypane gruzami ulice były trudne nie tylko do przejścia, ale i do rozpoznania: zniknęły znajome fasady budynków, drzewa, wieże kościołów. Niektórzy dopiero gdy dotarli pod swój dawny adres, pojmowali rozmiar wojennych zniszczeń. „Zobaczyłam ruiny i ostatecznie zdałam sobie sprawę z tego, że Warszawa jest jedną wielką ruiną, miastem umarłym, chociaż krążył już po niej tłumek napływających zewsząd ludzi, wskrzeszających w jakiś nieopisanie cudowny sposób życie” – pisała Ola Watowa.
To, czego nie zniszczyły bomby i pożary, padło łupem szabrowników. Proceder rabowania opuszczonych mieszkań rozpoczął się wkrótce po ewakuacji Warszawy – mimo że Niemcy rozstrzeliwali każdego, kogo złapali w opustoszałym mieście. Po ucieczce okupanta grabieże nasiliły się; zarówno zorganizowane grupy, jak i pojedynczy poszukiwacze łupów przeszukiwali ulicę po ulicy, dom po domu. Łatwym zarobkiem nie gardziła też ludność okolicznych wsi. „Wzdłuż naszej ulicy Górnośląskiej, w dół, do Hoene-Wrońskiego, stał długi rząd chłopskich furmanek i chłopi wynosili, co tylko można, cokolwiek się nadawało – wszystko kradli” – wspominał rok 1945 jeden z powracających mieszkańców.
Szabrownicy często padali ofiarą własnej chciwości: ginęli na minach albo przywaleni gruzami, gdy próbowali plądrować na wpół zawalone domy. Zdarzały się zbrojne porachunki między gangami. Broniono „swojego” terytorium przed konkurencją albo odbierano rywalom cenny łup.
Część rabusiów szukała zamurowanych skrytek z kosztownościami, rozpruwała tapicerki i wyrzucała książki z biblioteczek, spodziewając się, że między kartami znajdzie ukryte dolary. Inni zabierali przeoczone przez Niemców dzieła sztuki i zabytkowe meble. Niektórzy specjalizowali się w maszynach fabrycznych i wyposażeniu warsztatów, wycinano też żeliwne rury, resztki instalacji elektrycznych, wszystko, co mogło okazać się przydatne. „W Warszawie panuje właśnie epoka (ka)mienia szabrowanego” – pisała stołeczna prasa.
KAROL SZCZECINSKI
Foto: KAROL SZCZECINSKI / PAP
„Znaleźli się i tacy, którzy nawet nie zabierali, którzy po prostu niszczyli to, czego nie mogli unieść. Potworzyły się bandy operujące w podziemiach i ruinach jak w puszczy. Niektórzy z fantazją zostawiali pokwitowania w obrabowanych schowkach. Na zgliszczach miasta panoszyła się dzicz wojenna” – wspominał Jerzy Putrament.
Niemal wszystkie ocalałe mieszkania zostały doszczętnie splądrowane, a właściciele – po krótkiej chwili radości, że dom nadal stoi – zastawali za drzwiami przykry widok. Jan Tereszczenko pisał we wspomnieniach: „Przed naszymi oczami ukazał się stan kompletnej dewastacji. Już w przedpokoju cała podłoga wydawała się pokryta warstwą pomieszanych ze sobą książek, papierów, gałganów, potłuczonego szkła, kału i farb olejnych Mamy. W mieszkaniu poszły wszystkie szyby okienne i kwietniowy wiatr hulał po nim z kąta w kąt. W dodatku wszystkie obicia tych mebli, które ocalały, były dokładnie wycięte po krawędzi, a miękkie wyjmowane siedzenia wyszabrowane”.
Mimo wszystko ludzie gotowi byli zamieszkać nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Wybite okna zaklejano tekturą, do czasu aż tu i ówdzie udało się wstawić szyby. Instalowano prowizoryczne piece, żelazne kozy i trociniaki, który pozwalały przetrwać mróz. Zniszczone meble doprowadzano do stanu używalności, w pierwszym rzędzie starano się skonstruować najbardziej choćby prymitywne stoły i łóżka. „Koczowaliśmy, bo trudno nazwać to mieszkaniem” – pisali warszawiacy we wspomnieniach.
Jerzy Baranowski
Foto: Jerzy Baranowski / BRAK
Zasiedlano nawet domy beznadziejnie, zdawałoby się, zniszczone. Tadeusz Lipszyc, po wojnie pracujący w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, wspominał: „Znałem ludzi, którzy mieszkali na drugim piętrze, tylko klatki schodowej nie było – ale to drobiazg… Z kawałków desek pozbijali drabiny i zamieszkali tam z dziećmi. Parter był zrujnowany, a na górze było mieszkanie w jako takim stanie, wystarczyło tylko zamurować jedną ścianę zewnętrzną, bo inaczej, kto by się za daleko wychylił, toby spadł dwa piętra niżej. Musieli tu i ówdzie oszklić, ściany pozalepiać i tak mieszkali dwa lata. Nie było wody, kanalizacji ani ogrzewania. Po drabinach w workach wnosili odłamki drewna z rozwalonych budowli, postawili kuchenkę i jakoś sobie radzili”.
Nawet jeśli właściciele znaleźli swoje mieszkanie we względnie dobrym stanie, kłopoty na tym się nie kończyły. Warszawiacy wkrótce poznali jedno z ważnych słów powojennej rzeczywistości: „kwaterunek”. Władze stolicy wprowadziły przepisy znoszące prawo właściciela do dysponowania swoją nieruchomością. To urzędnicy decydowali, ile osób będzie mieszkać w danym lokalu. Najczęściej obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Ci, którzy pierwsi zasiedlili jakiś adres, dostawali urzędowy meldunek i nikt nie mógł ich usunąć.
„Na ogół jedna »dzika« osoba lub rodzina zajmowały tylko część mieszkania, ponieważ restrykcyjne przepisy bardzo ściśle określały liczbę metrów »powierzchni mieszkalnej«, jaka przypadała na obywatela” – notowała we wspomnieniach Jolanta Wachowicz-Makowska. – Bywało więc, a może nawet zdarzało się najczęściej, że mieszkanie zajmowało kilka obcych sobie rodzin. Tworzyły się w ten sposób tzw. mieszkania kołchozowe, rzecz całkiem naturalna na przykład w Związku Radzickim, ale zupełna nowość społeczno-obyczajowa w Polsce”.
Zdzisław Wdowiński
Foto: Zdzisław Wdowiński / PAP
Stosowano rozmaite strategie, żeby zmniejszyć uciążliwość tej sytuacji: właściciele dużych mieszkań ściągali rodziny, przyjaciół – byle tylko uniknąć przymusu mieszkania z nieznajomymi. Możliwość wyłączenia mieszkania spod przepisów kwaterunkowych stanowiła jeden z cenniejszych przywilejów, jakie mogła rozdawać w tym okresie nowa władza.
Polityka kwaterunkowa były w dużym stopniu uzasadniona okolicznościami – nieliczne ocalałe mieszkania trzeba było rozdzielić między jak największą liczbę potrzebujących. Jednocześnie „dogęszczanie lokali” przeobrażało oblicze przedwojennej społeczności Warszawy. Zniknęły sąsiedzkie wspólnoty, zatarły się dawne podziały. Inteligenci dzielili mieszkania z robotnikami, fabrykanci żyli razem z lokatorami przedwojennych slumsów. Dla wielu możliwość zdobycia mieszkania w stolicy (a właściwie pokoju w mieszkaniu) była nieprawdopodobnym awansem w społecznej hierarchii i widomym znakiem nowej rzeczywistości. „Już tu waszego nic nie ma, skończyło się państwo” – oświadczali dawnym właścicielom beneficjenci kwaterunku, przekonani, że oto ludowa władza naprawia dziejowe krzywdy.
Wszystkim doskwierał brak wody. Dopiero pod koniec maja 1945 uruchomiono wodociągi, ale i wtedy w większości mieszkań krany pozostały suche. Uszkodzone rury trzeba było najpierw wymienić, a przedtem usunąć przykrywające je zwały gruzu. Ciśnienie w sieci miejskiej było początkowo niskie i dopiero po dwóch latach pompy osiągnęły wydajność zapewniającą – przynajmniej w teorii – zaspokojenie potrzeb ludności.
Stałym elementem krajobrazu powojennej Warszawy stały się zatem tasiemcowe kolejki przed nielicznymi studniami artezyjskimi (tzw. abisynkami), które nie zmniejszały się nawet w nocy, mimo godziny policyjnej. Brakowało naczyń, stąd kursy po wodę trzeba było robić codziennie, niekiedy pokonując kilka kilometrów. W dodatku pompy często się psuły, zmuszając mieszkańców do gorączkowej bieganiny w poszukiwania nowego ujęcia. Nic dziwnego, że w kolejkach dochodziło do przepychanek, a zdarzały się nawet napady na powracających z pełnymi naczyniami.
GetAssetsMediaFromRepository
Foto: BRAK
Nie mniejszym problemem był brak prądu i co za tym idzie oświetlenia. Mrok w mieszkaniach rozpraszano świeczkami i lampami karbidowymi, ale ulice po zmierzchu zamieniały się w niebezpieczny labirynt. Amerykański ambasador zanotował: „Wraz z zapadnięciem zmroku miasto stawało się zupełnie ciemne: elektryczność dochodziła do naszego hotelu oraz kilku innych budynków oszczędzonych przez Niemców. Opuszczanie kręgu światła rzucanego przez dwie lampy uliczne przed gmachem »Polonii« wiązało się dla osoby nieuzbrojonej z dużym ryzykiem. Ponadto z powodu zniszczenia wielu znajomych punktów orientacyjnych łatwo można było zabłądzić”.
Warszawa nie była w tych latach miastem bezpiecznym. Wojna zdewaluowała wartość ludzkiego życia, a pogrążone w mroku ruiny stanowiły wymarzone miejsce na bandycką zasadzkę. Milicja jeszcze praktycznie nie istniała, co dodatkowo rozzuchwalało przestępców. Nocami wśród ruin echo niosło odgłosy wystrzałów oraz wołania o pomoc. Niektóre gangi mordowały w sposób bezgłośny: zaczajano się na piętrach zrujnowanych domów, nad wąskimi ścieżkami wśród gruzów. Przechodniom zarzucano na szyję pętlę i szybko podrywano do góry tak, że nawet silny, uzbrojony mężczyzna nie miał szans na obronę.
Schronienie, opał i żywność były najpilniejszymi potrzebami mieszkańców, ale wielu z nie mniejszą determinacją szukało informacji o losie najbliższych, od których oddzieliła ich wojna. Mury zburzonych kamienic upstrzone były przyklejonymi lub przyciśniętymi cegłą kartkami: „Marylko, szukaj nas u profesorostwa na Brzozowej 18”, „Stach, żyjemy. Jesteśmy z Zosią i Jankiem u dziadków na Tamce”. Tysiące, dziesiątki tysięcy podobnych kartek i napisów.
Stanisław Dąbrowiecki
Foto: Stanisław Dąbrowiecki / PAP
Kiedy zaczęła ukazywać się prasa, kolumny z ogłoszeniami pełne były dramatycznych apeli. „Błagamy, ktokolwiek kto widział lub wie o losie naszego jedynego syna, 17-letniego Edwarda Rutkowskiego, ubranego w białą koszulę i sztuczkowe spodnie, który zaginął podczas powstania 26 sierpnia około 7 wieczorem w okolicy ul. Mazowieckiej, o podanie wiadomości za wynagrodzeniem na ul. Małą nr 11 m. 10”; „Wiadomości o Szklarskim Czesławie, aresztowanym 5.4.1944 i Szklarskim Stanisławie, zaginionym od czasu powstania, prosi matka: Saska Kępa, Aldony 5-1”; „Uwaga! Poszukujemy zwłok naszego syna ś.p. Andrzeja Śledzińskiego, szeregowca armii A.K., kompania »Grażyna«, batalion »Gustaw«. W czasie powstania został ranny dn. 2 września 1944 r. w ataku na Uniwersytet. Zmarł w szpitalu przy ul. Czackiego i w tamtych okolicach został pochowany”.
Wraz z nadejściem odwilży miasto zaczęło cuchnąć. Zewsząd wydobywał się smród gnijących zwłok – przysypanych gruzami w piwnicach, pływających w kanałach, płytko pogrzebanych na powstańczych cmentarzach. Warszawie groził wybuch epidemii. Szacowano, że pochówku wymaga ok. 150 tysięcy ciał.
Wiosna i lato 1945 r. to czas ekshumacji. Z zasypanych piwnic, z prowizorycznych grobów wydobywano ludzkie szczątki, aby następnie poddać je identyfikacji. Pracownicy PCK szukali przy zmarłych dokumentów, listów, biżuterii, charakterystycznych fragmentów ubrań – jakichkolwiek znaków, po których można by rozpoznać rozkładające się zwłoki. „Słońce świeci tego dnia jasno, żadna chmurka go nie przesłania” – czytamy w reportażu „Gazety Ludowej”. „Jest ciepło. Muchy, zwabione strasznym odorem, obsiadają wzruszoną ziemię mogiły. Ta przykra woń zmieszana z zapachem chloru przenika wszystko naokoło, mdli. Kolumna ekshumacyjna trwa w pracy wytrwale. Najwytrwalsze są kobiety. Niezrażone najstraszniejszym widokiem, najprzykrzejszym odorem – pracują w jakimś skupionym zacięciu. Coraz ktoś rozpoznaje zwłoki swego najbliższego najczęściej po ubraniu, z rzadka znajduje się jakąś legitymację z nazwiskiem”.
Mimo strasznej okupacyjnej i powstańczej traumy społeczeństwo warszawskie odradzało się i budowało życie na nowo. Po kilku miesiącach wśród gruzów zaroiło się od szyldów, reklamowali się szewcy, krawcy, szklarze, fryzjerzy, kawiarnie, lekarze i wróżbici.
„Mijam jakiś dom częściowo tylko nadpalony. Przed nim zatknięta w kupę gruzu i śniegu, na kiju osadzona kartka papieru z napisem »Tu wydaje się gorącą zupę, kawę, zakąski«. Wewnątrz głośno kręcą się ludzie, stukają młotki, rzężą piły. Uśmiecham się. Nie, nie ma śmierci na warszawiaków. Z głębi uczuć dobywa się coś w rodzaju osobliwego entuzjazmu, jaki ogarnia nas, gdy dosięgniemy dna klęski i pozostaje nam tylko mężnie dźwigać się w górę” – pisała Maria Dąbrowska o swoim powrocie do Warszawy w lutym 1945 r.
warszawa po wojnie
Foto: PAP
Naprędce klecono kioski z gazetami i papierosami, rozstawiano kramy z książkami i ubraniami. Prowizoryczne sklepy otwierano w zasypanych bramach i ocalałych piwnicach, wśród rumowisk pojawiały się nawet ogródki kawiarniane. Powstawały pierwsze kina – Syrena, Polonia, Atlantic – w których milicja asystowała przy sprzedaży biletów i starała się zapanować nad napierającym tłumem. Na wielkim bazarze przy ul. Poznańskiej kupić można było najprzeróżniejsze towary (przeważnie szabrowane albo kradzione): zabytkowe meble, obrazy, gwoździe, deski, konserwy z UNRR-y, buty, a nawet perfumy. Kwitł czarnorynkowy handel wódką, często pokątnie pędzoną.
Początkowo brak komunikacji sprawiał, że dawne dzielnice Warszawy zamieniły się w osobne miasteczka. Praga, Mokotów, Żoliborz żyły własnym życiem, bowiem piesza podróż z Puławskiej na Targówek zajmowała cały dzień, jeśli doliczyć kilka godzin spędzonych w kolejce do mostu pontonowego. Jesienią 1945 r. pierwsze linie tramwajowe połączyły wreszcie lewo- i prawobrzeżną stolicę. Chociaż w wagonach panował taki ścisk, że ludziom pękały żebra, możliwość przejechania „dwudziestką piątką” z Marszałkowskiej na rondo Waszyngtona dla wielu stanowiła namiastkę przedwojennej normalności.
Odbudowa komunikacji przekładała się także na aktywizację zawodową ludności. Odległe miejsce zamieszkania nie ograniczało już możliwości podjęcia pracy – rosło zatrudnienie w odradzających się urzędach, fabrykach, szkołach, placach budowy. Chociaż obraz stołecznych ulic na zdjęciach sprzed 70 lat wygląda dziś jak scenografia katastroficznego filmu, ludzie mieli poczucie, że życie miasta wraca na dawne koleiny.
Każdy remontował i szykował własne mieszkanie, ale powszechna była też gotowość do społecznej pracy na rzecz wspólnoty. Warszawiacy z entuzjazmem włączali się w odgruzowywanie miasta, kładzenie torów i chodników. Podobnej żarliwości i gotowości do poświęceń można było doświadczyć 35 lat poźniej, podczas solidarnościowego karnawału z początku lat 80 XX w..
„Z wielkim zapałem, w godzinach wolnych od wykładów i nauki uczestniczyliśmy w odgruzowywaniu Warszawy – opowiadała Maria Nowicka, w czasie okupacji żołnierz AK. – Polegało to na tym, że odkładało się dobre cegły. Mieliśmy nawet specjalne młotki do czyszczenia cegieł z zaprawy, żeby nadawały się do ponownego użycia. Układało się je elegancko, w pryzmy. Resztę pakowało się na furmanki. Zimą chodziliśmy na odśnieżanie Warszawy, bo od tego też zależała przejezdność ulic. W ogóle czuliśmy się zaangażowani w sprawy zmartwychwstającej Polski. Zresztą, wszyscy tak reagowali, jak jakiś bardziej znany, ważny gmach został odbudowany, przeżywało się to jak święto narodowe, jak urodziny potomka albo jubileusz dziadka”.
Pod koniec lat 40. pojawia się coraz więcej nowych domów, są już elektryczne latarnie, bieżąca woda, przejezdne ulice, a na nich tramwaje, trolejbusy, taksówki. Ale w krajobrazie miast zmienia się coś jeszcze: znikają szyldy prywatnych przedsiębiorstw, reklamy, plakaty z komunikatami różnorakich organizacji społecznych. Ich miejsce zajmują propagandowe hasła, portrety przodowników pracy i urzędowe obwieszczenia. W Warszawie rozpoczyna się już inna epoka.
635913040413338797
Foto: Newsweek_redakcja_zrodlo
„Fotografie ilustrujące artykuł pochodzą z wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-1955” prezentowanej w Domu Spotkań z Historią w Warszawie od 19 lutego do 13 czerwca 2016 roku.”
Piotr Osęka – historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Badacz dziejów najnowszych. Autor książek „Marzec ’68” i „Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce”.
„Fot. Stanisław Dąbrowiecki/CAF/PAP (2), CAF/PAP (3), Karol Szczeciński/CAF/PAP, Jerzy Baranowski/CAF/PAP, Zdzisław Wdowiński/PAP, Adam Tuchliński”