Do tej pory grudzień jest bardzo ciepły, a w Helu nie zanotowaliśmy ani jednego dnia z temperaturą ujemną” – zwraca uwagę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w serwisie X. Okazuje się, że choć w Wigilię będziemy mogli jednak doświadczyć większego chłodu, to w kolejnych dniach znowu zrobi się cieplej.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Czy w Wigilię i Boże Narodzenie będzie śnieg? Nie wygląda to dobrze

Synoptycy nie mają wątpliwości, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia raczej nie zachwycą nas typową zimową aurą. „Wszystko wskazuje na to, że na przeważającym obszarze kraju śniegu nie będzie, opady śniegu możliwe są przede wszystkim na południu, w regionach górskich” – informował IMGW w czwartek na Facebooku.

Jedynie w Wigilię będzie chłodno, a temperatury nie przekroczą 4-5 stopni Celsjusza. Z kolei już w pierwszy dzień świąt zrobi się cieplej, zaś kolejnego dnia na zachodzie będzie nawet około 9 stopni.

Poniżej prezentujemy dokładne prognozy na Wigilię oraz każdy ze świątecznych dni.

Pogoda na Wigilię: Śnieg tylko w górach

24 grudnia najspokojniejszy będzie na północy, gdzie chmur powinno być najmniej. W reszcie kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami może padać deszcz i deszcz ze śniegiem, a na południu śnieg – głównie w górach i na terenach podgórskich. Poza górami raczej nie ma co liczyć na utrzymanie się pokrywy śnieżnej.

W Wigilię w ciągu dnia będzie od 1 do maksymalnie 5 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na terenach podgórskich: około -1 st. C.

Temperatury odczuwalnej nie obniży wiatr, który przeważnie będzie słaby i umiarkowany. Na południowym wschodzie i wschodzie może w porywach osiągać do 55 km/h.

Szanse na białe święta są niewielkie. 24 grudnia śnieg może padać praktycznie tylko w górach i na terenach podgórskich/wxcharts/

Boże Narodzenie 2024: Stopniowo zrobi się cieplej

25 grudnia będzie pochmurnym dniem, a na północy i na krańcach południowych może padać deszcz, zaś w górach śnieg. Dodatkowo na południu możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź. W reszcie kraju jednak zachmurzenie będzie małe i umiarkowane.

Pierwszego dnia świąt temperatury będą zbliżone do tych w Wigilię lub nieco wyższe i wyniosą od około 2 stopni w centrum do 6 st. C nad morzem. Ponownie na terenach podgórskich Karpat możliwy będzie lekki mróz w okolicach -1 st. C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na Wybrzeżu okresami będzie dość silny i tam w porywach może osiągać do 60 km/h.

Drugi dzień świąt oznacza kontynuację pochmurnej i mokrej aury ze słabymi opadami deszczu lub mżawki w wielu miejscach. O śniegu poza górami będzie można praktycznie zapomnieć.

Od zachodu zaczną napływać masy ciepłego powietrza i tam w ciągu dnia może lokalnie sięgnąć nawet 8-9 stopni Celsjusza. W centrum będzie do 5 st. C, zaś najchłodniej będzie na Podhalu od zera do 1 stopnia. Wiatr będzie słaby.

26 grudnia temperatura wzrośnie i miejscami na zachodzie zbliży się do 8-9 stopni Celsjusza

26 grudnia temperatura wzrośnie i miejscami na zachodzie zbliży się do 8-9 stopni Celsjusza/wxcharts/

W większości kraju białe święta są już raczej wspomnieniem. A jak odległym? Tego możemy się dowiedzieć dzięki danym IMGW.

Kiedy ostatnio mieliśmy białe święta? Lata temu

Z zaprezentowanych przez ekspertów informacji wynika, że po raz ostatni niewielką pokrywę śnieżną w Wigilię obserwowaliśmy w 2021 roku. Wyraźnie więcej śniegu było natomiast w 2012 roku – wówczas na północnym wschodzie Polski grubość pokrywy śnieżnej sięgnęła 51 cm.

Białe święta miały miejsce również w latach 2010 i 2001 – wtedy w centrum Polski notowano 22 cm śniegu.

Jak dotąd najcieplej podczas Wigilii było w latach 2020, 2015, 2014, 2013, kiedy to temperatury przekraczały 20 stopni Celsjusza. Z kolei najniższe temperatury 24 grudnia zanotowano w 2002 roku: nawet -12 stopni.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version