FENG, czyli tak naprawdę Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, to unijny program, który ma wspierać polskie firmy i instytucje w takich dziedzinach jak badania, rozwój czy innowacje. Choć brzmi to poważnie, chodzi o bardzo konkretne działania, które mogą pomóc każdej firmie – od małego zak³adu rzemieślniczego po średnie i duże przedsiębiorstwa.
Niższe rachunki za prąd? To możliwe
Prowadzisz np. małą piekarnię albo restaurację? Wyobraź sobie wymianę starych pieców na nowe, energooszczędne. Dzięki temu rachunki za prąd spadną, a ty dołożysz cegiełkę na drodze do neutralności klimatycznej. To tylko przykład (FENG jest kierowany do wielu różnych typów przedsiębiorstw). Ale to nie wszystko. W ramach naboru skupiającego się na efektywności energetycznej firmy mogą uzyskać środki na modernizację budynków, wymianę systemów oświetleniowych czy inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne. Przykładowo, firma produkcyjna może zainwestować w odzysk ciepła z procesów technologicznych, co przyniesie oszczędności i zmniejszy emisje (np. w ramach 3. priorytetu FENG, jakim jest „zazielenienie przedsiębiorstw”).
Unia wspiera innowacje
Środki z FENG mogą zostać wykorzystane także na rozwijanie własnych laboratoriów badawczych. Dzięki temu przedsiêbiorcy mogą testować nowe technologie lub tworzyć prototypy innowacyjnych produktów. Na przykład jeśli prowadzisz firmę w branży medycznej, możesz otrzymać dofinansowanie na opracowanie urządzenia diagnostycznego opartego na sztucznej inteligencji, które przyspieszy wykrywanie chorób.
Kontynuujemy z przykładami. Prowadzisz rodzinny biznes i chcesz tworzyć np. przyjazne środowisku i bezpieczne zabawki dla dzieci? Dotacje z FENG mogą pomoc ci sfinansować badania nad nowymi materiałami i stworzyć prototypy, które później trafią do sprzedaży. W ten sposób twoja mała rodzinna firma ma szansę zyskać przewagę konkurencyjną (np. w ramach ścieżki dla małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie z 1. priorytetem FENG: „Wsparcie dla przedsiębiorców”).
FENG wspiera polskie marki
Możliwości jest jednak dużo więcej. Obecnie kończy się nabór związany z promocją marki innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tego działania możliwe jest uzyskanie wsparcia, jeśli prowadzisz polskie przedsiębiorstwo z potencjałem eksportowym na rynkach międzynarodowych. Kolejny nabór będzie w maju-czerwcu 2025 r.
Produkujesz ekologiczne kosmetyki (lub jakiekolwiek inne towary), które mogą zawojować świat? Chcesz brać udział w międzynarodowych targach i pochwalić się swoimi produktami? To dla ciebie szansa, z której szkoda byłoby nie skorzystać.
Pełną listę aktualnych naborów znajdziesz TUTAJ. O priorytetach programu – TUTAJ. Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.
*
Materiał jest częścią projektu „Unia Stories – 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Ludzie, szanse, perspektywy”, dofinansowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z Funduszu Rozwoju Regionalnego.