2024 rok jest rokiem wyborczym dla wielu państw Europy i świata. Parlament wybierać będą między innymi Belgia i Chorwacja, Indie i Meksyk Lokalne władze wybierze Polska, a obywatele Unii Europejskiej – swoich reprezentantów w Brukseli. W opublikowanej w czwartek 28 marca w „The Guardian” opinii Anne McElvoy zwraca uwagę na to, że w coraz większe liczbie państw dochodzi do populistycznego zwrotu i partie skrajnie prawicowe zyskują poparcie. „Przyjedź do Polski: zobacz, jak można ich odsunąć” – zatytułowała swój tekst redaktorka naczelna Politico w Europie. I dodaje: „Donald Tusk ciężko i szybko pracuje nad wielką transformacją, ale podróżując po kraju, widać wyraźnie, jak trudne jest to zadanie”.

Zobacz wideo
Furia Patryka Jakiego na konferencji prasowej. „Niech Pan nie przeszkadza!”

„The Guardian” pisze o populistycznym zwrocie w Europie. Polskę stawia za wzór

„Polska, po zeszłorocznych wyborach, które zakończyły osiem lat rządów prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość na rzecz koalicji kierowanej przez Platformę Obywatelską Donalda Tuska, znalazła się w środku prawniczych, etycznych i praktycznych burz” – tak o zmianach, jakie po objęciu władzy przeprowadza nowy obóz rządzący, komentuje dziennikarka. Zaznacza, że ma on duże poparcie społeczne w większości kraju, ale – jak pisze McElvoy – nie w całym. Przytacza słowa swojej rozmówczyni w Wadowicach, która o Tusku mówi, że „nadszedł czas, aby wrócił do Boga”.

Dalej McElvoy zaznacza, że koalicja złożona z różnorodnych środowisk politycznych różni się w poglądach na wiele kwestii. „To rozwściecza wielu młodych aktywistów i wyborców, którzy pomogli wprowadzić zmiany, masowo wychodząc na ulice, aby obalić Prawo i Sprawiedliwość. Teraz domagają się szybszych rezultatów w sprawie aborcji i innych reformach społecznych” czytamy. Samego Tuska brytyjska dziennikarka określiła „upartym, proeuropejskim weteranem polityki centrowej, który nie należy do szkoły uroku”. Podkreśliła, że nowy rząd „bierze 'żelazną miotłę’, aby zmieść dziedzictwo ultrakonserwatywnych rządów”.

Wyniki wyborów parlamentarnych 15 października 2023 roku 

We wtorek 17 października 2023 roku Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które przeprowadzono w Polsce 15 października 2023 roku:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 35,38 proc.,
  • Koalicja Obywatelska – 30,70 proc.,
  • Trzecia Droga – 14,40 proc.,
  • Lewica – 8,61 proc.,
  • Konfederacja – 7,16 proc.

Poparcie to przełożyło się dla Prawa i Sprawiedliwości na 194 mandaty – to najwięcej ze wszystkich partii, jednak taki wynik nie pozwolił formacji Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządy. Partia straciła zdolność koalicyjną. Pozostałe partie dostały: Koalicja Obywatelska – 157 mandatów. Trzecia Droga – 65, a Lewica – 26. Najmniej osób do Sejmu z partii, które przekroczyły próg wyborczy, wprowadziła Konfederacja. Ugrupowanie to dostało 18 mandatów. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zdobyły łącznie 248 mandatów i z tak wyraźną większością partie te stworzyły koalicyjny rząd, na którego czele stanął były szef rządu i były szef Rady Europejskiej, lider PO – Donald Tusk. Jego gabinet został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 roku.

***

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version