Premier Szwecji Ulf Kristersson złożył w czwartek dokumenty akcesyjne na ręce sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Departamencie Stanu. W ten sposób Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szwecja oficjalnie w NATO
– Dziękuję bardzo. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Stanów Zjednoczonych dla szwedzkiej akcesji – powiedział Kristersson w trakcie czwartkowej ceremonii. – Witajcie – odparł Blinken. Proces złożenia dokumentów w Departamencie Stanu, będącym depozytariuszem Traktatu Waszyngtońskiego, formalnie kończy proces akcesji Szwecji do Sojuszu.
– Szwecja ucieleśnia wartości NATO i wnosi unikatowe zdolności na Arktyce i Morzu Bałtyckim. Szwecja przekazuje ponad 2 proc. PKB na obronność – powiedział sekretarz stanu USA podczas konferencji z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
– Szwecja miała 200-letnią tradycję niewstępowania w konflikty. Jeżeli spojrzymy na to, że niedawno tylko 1/3 Szwedów chciała wejścia do NATO. Potem wszystko się zmieniło. Po inwazji 3/4 Szwedów powiedziało jasno: gdyby Putin chciał zetrzeć jednego sąsiada z mapy, to może na tym nie poprzestać. Gdybyśmy im na to pozwolili dla wszystkich agresorów, byłby to niebezpieczny komunikat. A więc Szwedzi sprostali zadaniu, walcząc nie tylko o swój kraj, ale spełniając wspólny obowiązek pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił Blinken.
Radosław Sikorski: Razem budujemy silną, zjednoczoną Europę
„Szwecja zajmuje należne miejsce przy naszym stole. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały Sojusz bezpieczniejszym. Nie mogę się doczekać wyniesienia ich flagi w siedzibie NATO w poniedziałek” – napisał w mediach społecznościowych Jens Stoltenberg.
W czwartek po południu szef MSZ Radosław Sikorski za pośrednictwem mediów społecznościowych „przywitał” Szwecję w NATO.
– Z przyjemnością witamy Szwecję jako nowego członka NATO. Nasza jedność w obronie wolności i bezpieczeństwa regionu staje się jeszcze silniejsza, dzięki dołączeniu naszego partnera do sojuszu. Jako Koalicja 15 października będziemy murem strać za Unią Europejską, Sojuszem Północnoatlantyckim i Trójkątem Weimarskim. To obiecaliśmy Polakom. Razem budujemy silną, zjednoczoną Europę – mówił na nagraniu opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter).
Szwecja w NATO. Jest reakcja Departamentu Stanu USA
„Protokół o przystąpieniu Szwecji do NATO wszedł w życie” – ogłosił wcześniej Departament Stanu USA.
„Sekretarz Generalny NATO (Jens – red.) Stoltenberg właśnie poinformował mnie, że wszyscy członkowie NATO zaakceptowali nasz Protokół Przystąpienia i zaprosili Szwecję do przyłączenia się do Traktatu Północnoatlantyckiego. Szwecja wkrótce będzie 32. członkiem NATO” – poinformował premier Szwecji Ulf Kristersson.
Na stronie szwedzkiego parlamentu opublikowano dziś informację, że po południu „rząd organizuje nadzwyczajne posiedzenie, by zatwierdzić przystąpienie Szwecji do Traktatu Północnoatlantyckiego”. „Następnie premier Kristersson złoży szwedzki dokument przystąpienia rządowi Stanów Zjednoczonych. Szwecja będzie wówczas członkiem NATO i w pełni uczestniczącym sojusznikiem” – zaznaczono.
Szwecja w NATO. Węgry zmieniły zdanie
Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał we wtorek ustawę o przystąpieniu Szwecji do NATO. Budapeszt był ostatnią stolicą, która zwlekała z wyrażeniem zgody na dołączenie tego kraju do Sojuszu. Szwecja będzie 32. członkiem NATO.
Węgry ratyfikowały ustawę jako ostatnie z państw Sojuszu. Przez długi czas wstrzymywała się od tego również Turcja, jednak w styczniu władze zmieniły zdanie. W drugiej połowie miesiąca parlament zgodził się na przyłączenie Szwecji do Sojuszu, pod czym następnie podpisał się prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Szwecja i Finlandia podjęły decyzję o dołączeniu do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia została członkiem Sojuszu w kwietniu 2023 r.
Szwecja zmienia układ sił
– Wyspa Gotlandia jest bardzo ważna w tym kontekście, ponieważ jest swego rodzaju śluzą na Morzu Bałtyckim. Jej strategiczne znaczenie jest porównywalne ze znaczeniem Islandii na Oceanie Atlantyckim – powiedział były ambasador Estonii w Szwecji Margus Kolga, cytowany przez portal news.err.ee.