Komunikat o decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego został opublikowany we wtorek (16 stycznia) na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Bartłomiej Sienkiewicz informuje, że odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024 w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum 'Pamięć i Tożsamość’ im. św. Jana Pawła II” – brzmi treść wpisu.

Zobacz wideo
Mijają dni, tygodnie, a Czarnek nadal krzyczy. „Siedzieliście tu, jak pajace!”. Zagroził też nielegalnością budżetu

To koniec dofinansowania dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość”? Przeszkodą „ograniczone środki inwestycyjne”

W uzasadnieniu minister Sienkiewicz podał „ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024”. Szef resortu kultury wspomniał także o treści umowy zawartej w przeszłości przez jego ministerstwo z Fundacją „Lux Veritatis” i dołączonym do niego aneksie. „Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-2023” – czytamy w serwisie X.

Jak wynika z treści rządowego komunikatu, o dofinansowanie dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wystąpił do ministra kultury sam jego dyrektor o. Jan Krl. Z kolei za działalność Fundacji „Lux Veritatis” w głównej mierze odpowiedzialny jest o. Tadeusz Rydzyk, który pełni w niej funkcję prezesa zarządu.

Muzeum fundacji Tadeusza Rydzyka. Czym jest „Pamięć i Tożsamość”?

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” zostało założone w lipcu 2018 roku, jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwoci. Wejście do przeznaczonego pod nie fizycznego budynku stało się możliwe dopiero w październiku 2023 roku, ze względu na długi okres budowy. Obiekt poświęcony jest historii Polski połączonej z wiarą chrześcijańską. Muzeum znajduje się w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 3.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version