Redaktor naczelny „Newsweeka”, byli ministrowie kultury, dyplomaci, pisarze i przedstawiciele fundacji zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o żydowskiej przeszłości w Polsce otrzymali medale za upamiętnianie historii Żydów polskich oraz walkę z antysemityznemem i nacjonalizmem.
Medale „Powstanie w Getcie Warszawskim” są przyznawane od 30 lat przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Podczas czwartkowej uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczali je przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia ŻIH: redaktor Marian Turski (przewodniczący Rady Muzeum POLIN) oraz Piotr Wiślicki i Joanna Fikus.
Tomasz Sekielski uhonorowany został za podejmowanie na łamach „Newsweeka” tematów o relacjach polsko-żydowskich. Medale za wkład w powstanie Muzeum POLIN przyznano dwojgu byłych ministrów kultury: Waldemarowi Dąbrowskiemu, dziś dyrektorowi Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a kiedyś ministrowi kultury w rządach SLD oraz Małgorzacie Omilanowskiej-Kiljańczyk, byłej minister kultury w rządzie PO-PSL.
Medale dostali też pisarze: Halina Birenbaum, ocalała z holokaustu, autorka m.in. książek „Nadzieja umiera ostatnia” czy „Wołanie o pamięć”, a także Christoph Heubner, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego za „poświęcenie w pracy edukacyjnej z młodzieżą z Polski i Niemiec przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii”.
Za wkład w upamiętnianie historii i kultury żydowskiej odznaczono też attaché kulturalną ambasady Litwy Rasę Rimickaite. – Moim celem, czy nawet swojego rodzaju misją jest to, aby uczyć ludzi kochać innych i wyzbywać się nienawiści. Aby nie dawali się omamić różnym ideologiom, które odciągałyby ich od prawdy, że zawsze najważniejszy jest człowiek – powiedziała.
Medale odebrali też przedstawiciele instytucji pielęgnujących i przywracających pamięć o lokalnym żydowskim dziedzictwie: Fundacji Brama Cukermana z Będzina i warszawskiej Fundacji Zapomniane. Za podobne zasługi uhonorowano też Izabelę Sekulską, autorkę blogu Mayn Shtetele Mielec oraz Dariusza Popiela, kajakarza, olimpijczyka i założyciela Fundacji Centrum.
Autorką nowej wersji medalu, przyznawanego od 2023 r., jest prof. Hanna Jelonek z Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Na awersie medalu widnieje m.in. fragment Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie oraz okno wykonane z przezroczystej warstwy żywicy.