O aktualnej sytuacji w Donbasie i problemach ukraińskiej armii Władysław Selezniow mówił na antenie telewizji Espresso. Emerytowany wojskowy, były rzecznik Sztabu Generalnego SZU, zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację jednostek znajdujących się w regionie kurachowskim.
Jak wynika z najnowszych danych geolokalizacyjnych, oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, które bronią tego terenu, znajdują się obecnie w tzw. półokrążeniu i już niedługo mogą zostać zmuszone do wycofania.
Wojna w Ukrainie. Trudna sytuacja w Donbasie
– Jeśli otworzymy mapę Deep State wyraźnie zobaczymy, jak krytyczna jest sytuacja zarówno w rejonie samego Kurachowa, jak i na południe od niego. Ukraińskie siły obronne od dawna znajdują się w operacyjnym półokrążeniu – stwierdził.
Według Selezniowa kwestią czasu pozostaje podjęcie decyzji o wycofaniu, ponieważ zbyt długie pozostanie na pozycjach może sprawić, że nie będzie możliwości odwrotu.
– Musimy ratować wszystkich, stworzyć niezbędne warunki, aby zabezpieczyć nasz personel znajdujący się obecnie w tak trudnych warunkach, aby mógł udać się na nowe linie obronne i wcześniej przygotowane pozycje – podkreślił.
Wojna w Ukrainie. Wojskowy o powtarzających się błędach
Kontynuując swoją analizę Władysław Selezniow zwrócił uwagę, że sytuacja w regionie kurachowskim to powtórka z wydarzeń, które miały miejsce kilkanaście miesięcy wcześniej w rejonie Popasnej.
Były rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy jest przekonany, że w zasadzie od połowy 2022 roku dowódcy podejmują błędne decyzje i wpadają w „te same kłopoty”. Podkreślił, że „dwa lata obserwowany jest ten sam bałagan„.
– To właśnie tam po raz pierwszy oddziały Wagnera zaczęły wywierać presję na naszych obrońców, zamykając imadło wokół naszego garnizonu, który bronił tej osady. Okazało się, że ta opcja się sprawdziła i podczas wielu kolejnych operacji wróg zastosował dokładnie tę metodę i schemat – przekonywał.
Wojskowy zwrócił uwagę, że Rosjanie odnoszą największe sukcesy, gdy atakują na flankach. Tam obrona ukraińska jest najsłabsza i bardzo często doprowadza to do okrążenia jednostek i finalnie zmuszenia ich do odwrotu.