W sobotę wieczorem czasu amerykańskiego prezydent elekt Donald Trump napisał na swojej platformie społecznościowej „Truth Social”, że nie pozwoli na to, aby Kanał Panamski wpadł w „niepowołane ręce”. 

Republikanin stwierdził, że przeprawa jest „kluczowym zasobem narodowy Stanów Zjednoczonych”, ponieważ ma zasadniczy wpływ na amerykańską gospodarkę i bezpieczeństwo narodowe. 

„Bezpieczny Kanał Panamski ma kluczowe znaczenie dla amerykańskiego handlu i szybkiego rozmieszczenia marynarki wojennej od Atlantyku po Pacyfik, a także radykalnie skraca czas transportu do amerykańskich portów” – wskazał przyszły prezydent USA. 

Kanał Panamski w rękach USA? Donald Trump ostrzega

Polityk podkreślił, że jego państwo jest „największym użytkownikiem kanału, a ponad 70 proc. wszystkich tranzytów odbywa się do lub z portów amerykańskich”. 

„Uważany za jeden z cudów współczesnego świata, Kanał Panamski został otwarty ze względów biznesowych 110 lat temu i został zbudowany ogromnym kosztem Stanów Zjednoczonych” – czytamy we wpisie. Donald Trump napisał, że były prezydent Jimmy Carter podczas swojej kadencji między 1977 a 1981 rokiem „głupio oddał go za jednego dolara”.

Donald Trump przekazał ponadto, że obecnie Panama traktuje marynarkę wojenną i handel USA „w bardzo niesprawiedliwy i nierozsądny sposób”. „Opłaty pobierane przez Panamę są absurdalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę niezwykłą hojność, jaką Stany Zjednoczone obdarzyły Panamę. To całkowite 'zdzierstwo'” – oznajmił.

Spięcie na linii USA-Panama. „To bezprecedensowa sytuacja”

Agencja Reutera podkreśla, że wpis Donalda Trumpa to bezprecedensowa sytuacja, w której prezydent Stanów Zjednoczonych próbuje zmusić publicznie suwerenne państwo do przekazania swojego terytorium na rzecz USA.

Źródło podkreśla, że Stany Zjednoczone – choć w dużej mierze finansowały wybudowanie kanału i przez dziesięciolecia administrowały terytorium otaczającym przejście – w 1999 roku, po okresie wspólnej administracji, Waszyngton w pełni przekazał kontrolę nad kanałem Panamie.

„Opłaty pobierane przez Panamę są śmieszne, zwłaszcza biorąc pod uwagę niezwykłą hojność, jaką Stany Zjednoczone ją obdarzyły” – napisał Donald Trump w swoim poście na Truth Social. 

„Kanał nie został przekazany jedynie jako wyraz współpracy między USA i Panamą. Jeśli zasady – zarówno moralne, jak i prawne – tego wielkodusznego gestu darowizny nie będą przestrzegane zażądamy, aby Kanał Panamski został nam zwrócony w całości i bez żadnych wątpliwości” – dodał.

Kanał Panamski. Użytkownikami głównie USA, Chiny, Japonia i Korea Płd.

Głównymi użytkownikami tego fragmentu są Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Korea Południowa. Władze Kanału Panamskiego poinformowały w październiku, że w ostatnim roku fiskalnym droga wodna osiągnęła rekordowe przychody, sięgające prawie pięć miliardów dolarów – przekazała agencja AFP.

Reuters próbował skontaktować się z Ambasadą Panamy w Waszyngtonie, ale placówka nie odpowiedziała dotychczas na prośbę o komentarz.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version