Kataloński dziennik „La Vanguardia” określił propozycję prezydenta elekta USA, aby kraje NATO przeznaczały nawet 5 proc. PKB na obronność, mianem „podatku imperialnego„. W opinii dziennika Trump szuka „zmniejszenia chronicznego deficytu handlowego m.in. poprzez zwiększenia sprzedaży broni swoim partnerom”.
„W poprzedniej kadencji Trump ustawił poprzeczkę na poziomie 2 proc., więc jest to znaczny wzrost. W przypadku Hiszpanii oznaczałoby to wydatki wyższe o prawie 40 mld euro rocznie” – zauważyła gazeta. „Zalewanie świata dolarami już nie wystarcza; deficyt musi zostać zmniejszony poprzez sprzedaż znacznie większej ilości broni” – oceniła „La Vanguardia”.
„Europejczycy powinni unikać jakichkolwiek negocjacji z Trumpem na własną rękę: wszyscy wyszliby na tym osłabieni, nawet jeśli zyskają chwilową korzyść” – twierdzi z kolei w komentarzu redakcyjnym dziennik „El Pais”.
Gazeta przypomina, że zobowiązanie wynikające z umów międzynarodowych, w tym poszanowanie granic i suwerenności innych państw, nie mają żadnego znaczenia dla Trumpa.
„El Pais”: Putin czerpie korzyści z działań Trumpa
„Wiarygodność kogoś, kto składa takie oświadczenia (jak w przypadku Kanady, Kanału Panamskiego czy Grenlandii) zaledwie kilka dni przed objęciem urzędu prezydenta, jest wątpliwa. Kto uwierzy w gwarancje, jakie może on zaoferować Ukrainie, aby usiadła i negocjowała pokój z Rosją w zamian za oddanie części swojego terytorium?” – pyta „El Pais”.
Według dziennika jedynie Władimir Putin może czerpać korzyści z postawy przyszłego lokatora Białego Domu. Kreml widzi w niej poparcie na swojej inwazji przeciwko Ukrainie i ingerencji w procesy polityczne suwerennych krajów, w tym aneksje terytoriów.
Donald Trump jednocześnie „zachęca Chiny do podążania tą samą drogą w Azji” – dodaje „El Pais”.