W czasie przemówienia, podczas swojej inauguracji na prezydenta USA, Donald Trump zapowiedział, że ma w planach odzyskać kontrolę nad Kanałem Panamskim, który „niesłusznie został przekazany Panamie”. 

– Zostaliśmy potraktowani bardzo źle z powodu tego głupiego prezentu, który nigdy nie powinien zostać przekazany, a obietnica Panamy dla nas została złamana. Cel naszej umowy i duch naszego traktatu zostały całkowicie naruszone (…). Przede wszystkim Chiny kontrolują Kanał Panamski, a nie daliśmy go Chinom, daliśmy go do Panamie i odbieramy go z powrotem – mówił Trump. 

Donald Trump a Kanał Panamski. Jest reakcja z Panamy

Do słów 47. Prezydenta Stanów Zjednoczonych odniósł się przywódca Panamy Jose Raul Mulino. Panamski prezydent w oficjalnym piśmie całkowicie odrzucił twierdzenia Donalda Trumpa. „W imieniu Republiki Panamy i jej narodu muszę całkowicie odrzucić słowa wypowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa w odniesieniu do Panamy i jej Kanału w swoim przemówieniu inauguracyjnym (…). Kanał jest i nadal będzie należeć do Panamy” – przekazał Mulino. 

Prezydent Panamy zapewnił, że nie ma „na świecie żadnego narodu, który ingerowałby w administrację Kanału”. Dodał, że jego kraj zarządza Kanałem odpowiedzialnie od 25 lat, służąc przy tym światowemu handlowi, w tym Stanom Zjednoczonym. 

Na koniec dodał, że w sprawie Kanału Panamskiego może prowadzić jedynie neutralny, pełen szacunku dialog. „Dialog jest zawsze sposobem na wyjaśnienie powyższych kwestii bez podważania naszego prawa, całkowitej suwerenności i własności nad naszym Kanałem” – ocenił Jose Raul Mulino

Spór o Kanał Panamski. Donald Trump nie przebiera w środkach

Jeszcze przed inauguracją Donald Trump rościł sobie prawo do Kanału Panamskiego. W grudniu zapowiedział, że przejmie kontrolę nad tym terytorium, jeśli Panama utrzyma wysokie ceny za korzystanie z przeprawy między Oceanem Atlantyckim a Pacyficznym. W swoich wypowiedziach nie wykluczył wykorzystania siły ekonomicznej i militarnej, aby rozwiązać tę kwestię. 

Kanał Panamski ma około 80 km długości i łączy Atlantyk z Pacyfikiem. Pracę nad Kanałem Stany Zjednoczone ukończyły w 1914 roku, a w 1977 roku zawarły umowę z Panamą, na mocy której w 1999 roku przekazały jej nad nim pełne zwierzchnictwo. 

W ostatnim roku podatkowym panamska agencja rządowa zarządzająca kanałem odnotowała rekordowe przychody w wysokości 4,986 mld dolarów (ponad 20 mld złotych).  

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version