Działacze Greenpeace weszli na teren należącej do PGE GiEK odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni w poniedziałek rano. Kilkanaście osób wspięło się na wielkogabarytową koparkę o wysokości 13-piętrowego bloku mieszkalnego. Na konstrukcji wywiesili transparenty z podobizną premiera Donalda Tuska i hasłami „Węgiel jest skończony. Premierze, zadbaj o ludzi”.
Aktywiści protestują dalej. Decyzje dotyczące kontynuacji protestu będą podejmowane we wtorek po południu, zaznacza Greenpeace.
Protest w Turowie. Chodzi o zakończenie wydobycia węgla
Katarzyna Bilewska, szefowa działu komunikacji Greenpeace, powiedziała we wtorek Polskiej Agencji Prasowej, że 17 działaczy Greenpeace spędziło noc na kopalnianej maszynie i kontynuuje swój protest.
Od początku protestu na miejscu jest policja, która – jak powiedział wcześniej PAP komisarz Przemysław Ratajczyk z biura prasowego dolnośląskiej policji – ma „zapewnić bezpieczeństwo zarówno protestującym, jak i pracownikom kopalni”. Policjanci byli również na terenie kopalni Turów w nocy z poniedziałku na wtorek.
PGE zapewnia, że akcja „nie ma wpływu na funkcjonowanie elektrowni i dostawy energii elektrycznej dla odbiorców”.
Wydobycie węgla w kopalni Turów przedłużono w 2023 r. na mocy decyzji środowiskowej do 2044 r. – to poprzednia ministra klimatu przedłużyła koncesję na wydobycie węgla brunatnego w Turowie.
Według działaczy środowiskowych decyzja dotycząca przedłużenia wydobycia surowca była nieopłacalna i niekorzystna dla regionu.

Organizacje ekologiczne od lat domagali się odmowy przedłużenia koncesji dla Turowa. Kopalnia stała się kością niezgody pomiędzy Czechami a Polską w 2021 r. Nasi sąsiedzi żądali zaprzestania wydobycia i złożyli skargę w tej sprawie do TSUE. Ostatecznie sprawa skończyła się podpisaniem porozumienia, na mocy którego Polska miała wypłacić Czechom 200 mln zł odszkodowania.
Zdaniem ekologów wydobycie i spalanie węgla jest szkodliwe dla klimatu, środowiska i ludzi. Działalność kopalni niesie za sobą emisję pyłów, hałas, zanieczyszczenie światłem, skutki nieodwracalnego zaburzenia stosunków wodnych oraz istotne w skali Europy emisje CO2 pogłębiające zmianę klimatu.