Donald Tusk po zakończeniu obrad kolegium ds. służb specjalnych przekazał, że do podjęcia kolejnych kroków prawnych w sprawie Tomasza Szmydta potrzebne jest uchylenie mu immunitetu sędziowskiego. – Czekamy na decyzję, ponieważ sędzia Szmydt formalnie dalej jest sędzią. Żeby podjąć kolejne czynności, trzeba mu zdjąć immunitet – powiedział. Jeszcze tego samego dnia Adam Bodnar przekazał, że taki wniosek został złożony. „Prokuratura Krajowa złożyła właśnie wniosek do sądu dyscyplinarnego NSA o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie sdziego Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej. PK wnosi również o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Zarzut: szpiegostwo” – napisał w środę 8 maja. 

Zobacz wideo Vincent V. Severski: Skandalem jest to, że wyjazd Szmydta na Białoruś w 2023 roku nie został wychwycony przez służby

Śledztwo ws. Tomasza Szmydta nabiera rozpędu. Sąd Dyscyplinarny uchylił jego immunitet

Zarówno Donald Tusk, jak i Adam Bodnar podkreślali, że w sprawie sędziego, który uciekł na Biaoru, trzeba działać błyskawicznie. – Mówimy o człowieku, którego działalność ma znamiona zdrady państwa, dlatego potrzebne są działania nie rutynowe, a nadzwyczajne – mówił premier. Następnego dnia, w czwartek (9 maja) Naczelny Sąd Administracyjny wydał komunikat, w którym poinformowano o odebraniu Tomaszowi Szmydtowi immunitetu. 

„Naczelny Sąd Administracyjny informuje, że w dniu 9 maja 2024 r. Sąd Dyscyplinarny Pierwszej Instancji NSA, po rozpoznaniu wniosku Prokuratora Prokuratury Krajowej w Warszawie z dnia 8 maja 2024 r. o wydanie uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, podjął uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego WSA w Warszawie Tomasza Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił z urzędu wskazanego sędziego w czynnościach służbowych” – przekazał Przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak. 

Adam Bodnar tłumaczył, z czym wiąże się uchylenie immunitetu Tomasza Szmydta. „Podstawa do wydania listu gończego”

Wcześniej minister sprawiedliwości wyjaśnił, że uchylenie immunitetu Tomaszowi Szmydtowi „ma dać podstawę do wydania za nim listu gończego”. „Oczywiście, jeśli chodzi o to zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie nikt się nie spodziewa, że teraz polskie służby będą cokolwiek robiły na terytorium Białorusi, ale chodzi o to, żeby dało to podstawę do wydania późniejszego listu gończego oraz także noty Interpolu, żeby ograniczyć (Szmydtowi – red.) różne możliwości poruszania się” – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version