Jednym z wątków jaki pojawia się w temacie ewentualnych rozmów pokojowych między Ukrainą a Federacją Rosyjską i warunków, jakie miałyby zostać spełnione, są kwestie terytorialne.
Chociaż zachodni sojusznicy nieustannie wspierają Kijów w walce poprzez dostawy broni czy sprzętu wojskowego, istnieje ryzyko, że nasilona ofensywa Rosjan zmusi Ukraińców do wycofania się z zajętych bądź utrzymywanych przez nich rejonów. Taką prognozę mają amerykańscy urzędnicy, którzy w rozmowie z Bloombergiem ocenili, że wiosną siły ukraińskie mogą zostać wyparte z obwodu kurskiego przez Rosjan.
W najnowszym sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski respondentów zapytano właśnie o kwestie terytorialne oraz pomoc sojuszników.
Wojna w Ukrainie. Wsparcie sojuszników pomoże odbić Kijowowi ziemie? Jest sondaż
„Czy uważa pan/pani, że wsparcie Zachodu, w tym Unii Europejskiej, jest wystarczające, aby Ukraina mogła odzyskać utracone tereny?” – brzmiało pytanie postawione w badaniu. 66,8 proc. respondentów uważa, że wsparcie, jakie oferują sojusznicy, jest zbyt małe, z czego 49,5 proc. twierdzi, że jest ono raczej niewystarczające i nie pozwoli na odbicie okupowanych terenów, a zdaniem 17,3 proc. wsparcie zdecydowanie nie jest wystarczające.
Odmiennego zdania jest natomiast 4,2 proc. Polek i Polaków biorących udział w sondażu. Osoby te uznały, że obecne wsparcie Zachodu zdecydowanie pozwoli Ukrainie odzyskać utracone tereny, z kolei 19,1 proc. respondentów uważa, że jest ono „raczej” wystarczające. 9,9 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
Sondaż. Pomoc Ukrainie a zdolność do odzyskania terenów. Wyborcy podzieleni
W badaniu wyszczególniono również odpowiedzi respondentów ze względu na ich polityczne sympatie. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy uważają, że wsparcie Zachodu, w tym Unii Europejskiej, jest wystarczające, aby Ukraina była w stanie odzyskać swoje tereny – takiego zdania jest w sumie 41 proc. ankietowanych.
Przeciwnego zdania jest zaś 54 proc. respondentów sympatyzujących z ugrupowaniami wchodzącymi w skład koalicji rządzącej, z czego 46 proc. wskazało odpowiedź „raczej nie” a 8 proc. „zdecydowanie nie”.
Bardziej negatywnie pomoc wysyłaną Kijowowi oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. 76 proc. zwolenników opozycji jest zdania, że zachodnia pomoc nie jest na tyle wystarczająca, aby Ukraińcy mogli odbić swoje ziemie. Przeciwnie uważa natomiast zaledwie 8 proc. ankietowanych z tej grupy, a 16 proc. wskazało, że nie ma zdania w tej kwestii.
Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 20 – 22 grudnia metodą CAWI/CATI na próbie 1000 osób.