W badaniu sprawdzono, jak w kraju ogarniętym wojną wygląda kwestia demokracji. Według sondażu 90 proc. Ukraińców chce, by ich kraj był w pełni funkcjonującą demokracją.
Na pytanie, jak zmienił się stan demokracji w okresie prezydentury Wołodymyra Zełenskiego, 19 proc. wskazało, że poprawiła się, dla 29 proc. nie zmieniła się, dla 10 proc. „ciężko powiedzieć”, natomiast dla 43 proc. osób się pogorszyła. Wśród nich 11 proc. wskazało, że na pogorszenie się sytuacji demokracji wpłynęła wojna, dla 28 proc. przez działania władzy, dla 3 proc. respondentów wpłynęły zarówno wojna, jak i działania władzy, dla 1 proc. ciężko było ocenić, co wpłynęło.
Ukraińcy ocenili pięć lat rządów Wołodymyra Zełenskiego
Ukraińcy zostali zapytani także, jak w czasie rządów Wołodymyra Zełenskiego zmieniła się sytuacja w gospodarce. Dla 17 proc. ankietowanych sytuacja poprawiła się, dla 21 proc. nie zmieniła się, dla 13 proc. „ciężko powiedzieć”, natomiast dla 49 proc. sytuacja się pogorszyła.
Wśród osób, dla których sytuacja zmieniła się na gorsze, 16 proc. wskazało, że odpowiada za to wojna, 23 proc. działania władzy, 9 proc. podało oba powody, a dla 1 proc. ciężko powiedzieć.
„Postrzeganie prezydenta jest dość dobre”
– Mimo, że nie więcej niż jedna piąta Ukraińców widzi poprawę w sferze demokracji i gospodarki po pięciu latach prezydentury Zełenskiego, to w tym samym czasie nie więcej niż jedna czwarta widzi pogorszenie z powodu fałszywych działań władzy – ocenił Anton Gruszczecki, zastępca dyrektora Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.
– Biorąc pod uwagę historyczne doświadczenia Ukrainy i sposób, w jakim kończyły się rządy poprzednich prezydentów, obecne postrzeganie jest dość dobre i pozostawiają prezydentowi przestrzeń do utrzymania dosyć wysokiego wsparcia – dodał.
Sondaż przeprowadzono w dniach 16-22 maja 2024 roku. Wzięło w nim udział 1002 dorosłych respondentów, mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy – kontrolowanych przez ukraiński rząd. „W badaniu nie uwzględniono mieszkańców terenów, które nie są obecnie kontrolowane przez władze Ukrainy, spośród 1002 respondentów 26 osób do 24 lutego 2022 roku mieszkało na terytoriach obecnie okupowanych” – podano.
Wybory prezydenckie w Ukrainie nie zostały rozpisane
Wołodymyr Zełenski od 2019 roku jest prezydentem Ukrainy. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku jego postawa była podziwiana nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. W 2022 roku został wybrany Człowiekiem Roku tygodnika „Time”. Kadencja Zełenskiego miała zakończyć się w maju bieżącego roku. Nowe wybory prezydenckie nie zostały rozpisane ze względu na obowiązujący w Ukrainie stan wojenny.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!