Ulga na dziecko to jedna z najbardziej popularnych ulg podatkowych, z których korzystający polscy rodzice i opiekunowie dzieci małoletnich i pełnoletnich, ale wciąż pozostających na ich utrzymaniu. O czym warto pamiętać przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej i czy są jakieś pułapki, na które trzeba uważać?
Co to jest ulga na dziecko?
Ulga na dziecko to ulga prorodzinna, z której mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni lub osoby, które sprawują pieczę zastępczą. Dotyczy dzieci małoletnich, jak i dorosłych, które kontynuują naukę i zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym z rodzicami.
Limit zarobków przy uldze na dziecko
Limit zarobków przy uldze na dziecko dotyczy rodziców, którzy wychowują tylko jednego malucha. Nie obowiązuje już rodzin posiadających dwoje i więcej dzieci. Osoba, która wychowuje jedno dziecko i jest w związku nieformalnym, nie może przekroczyć limitu zarobków 56 tysięcy w skali roku. W innym przypadku traci prawo do ulgi.
Limit dochodów dla małżeństwa, które wychowuje jedno dziecko, wynosi 112 tysięcy złotych. Jeśli ich dochody łącznie przekroczą tę kwotę, to niezależnie od tego, czy rozliczają się razem czy osobno, nie będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko.
Kogo nie dotyczy limit zarobków?
Rodziny, które wychowują dwoje lub więcej dzieci, nie podlegają limitom zarobków. To oznacza, że ulga na dzieci przysługuje im niezaleznie od tego, jakie osiągają dochody.
Komu nie przysługuje ulga prorodzinna?
Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać osoby, które:
- rozliczają PIT 36L z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19 procent
- rozliczają PIT 28 opodatkowany podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych
Jeśli jednak rodzice są równocześnie zatrudnieni w ramach umowy o pracę, mają dochody z najmu lub przebywali w 2023 roku na zasiłku chorobowym, mogą otrzymać ulgę prorodzinną. Muszą jednak spełniać kryteria, tzn. nie przekraczać limitów zarobków w przypadku wychowywania jednego dziecka; lub wychowywać dwoje i więcej dzieci.