Dziś już żyjemy dłużej, teraz chcemy też się nie starzeć. Na ile pomoże nam w tym odmładzająca tlenoterapia?
Trend związany z długowiecznością podbija świat. Według prognoz firmy konsultingowej Grand View Research branża longevity, oferująca rozwiązania, dzięki którym będziemy mieli szansę na jak najdłuższe życie w dobrej formie, do 2028 roku ma być warta 200 mld dol. Żyjemy już dłużej, teraz chcemy też się nie starzeć. Z pomocą przychodzi medycyna regeneracyjna, która oferuje nowoczesne metody, by spowalniać procesy starzenia i wspierać naturalną witalność organizmu, np. terapie tlenowe.
W 2020 roku świat nauki zelektryzowały wyniki badań izraelskich naukowców, którzy dowiedli, że hiperbaria tlenowa (HBO) nie tylko hamuje proces starzenia się, ale też może go odwrócić. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Tel Awiwie i w Shamir Medical Center z udziałem osób w wieku 60 plus. Po kilkudziesięciu sesjach w komorze hiperbarycznej zauważono, że doszło do wydłużenia znajdujących się na końcach chromosomów telomerów (w uproszczeniu: skracanie się długości telomerów jest oznaką starzenia). Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Aging”, uznano za przełomowe w poszukiwaniach recepty na młodość, ale też na walkę z chorobami wynikającymi z zaawansowanego wieku.
W komorze hiperbarycznej, nazywanej „kapsułą młodości”, pacjent oddycha tlenem pod ciśnieniem trzy razy wyższym niż w powietrzu atmosferycznym. W takich warunkach tlen nie tylko łączy się z cząsteczkami hemoglobiny i dociera do wszystkich tkanek organizmu, ale dodatkowo rozpuszcza się w osoczu krwi.
Dzięki lepszemu dotlenieniu rośnie liczba komórek macierzystych, które pomagają regenerować uszkodzone tkanki, tlen pobudza też fibroblasty odpowiadające za syntezę kolagenu i elastyny, które sprawiają, że skóra zachowuje elastyczność. A zwiększenie elastyczności włókien kolagenowych hamuje powstawanie zmarszczek i pomaga wygładzić już istniejące. Tlenoterapia przyczynia się też do stymulacji angiogenezy, co przekłada się na regenerację nabłonka. Stosuje się ją także w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej, stanów zapalnych w organizmie czy trudno gojących się ran. Była również ratunkiem dla chorych na SARS-CoV-2 i tych, którzy leczą powikłania po Covid-19.
Wsparcie dla płodności
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, uzdrowisko NAMI Medical Holistic Care
Wiemy, że terapia sprężonym tlenem nie mniej niż 2,5–3 ATA poprawia ukrwienie wszystkich narządów, także narządów płciowych. Zastosowanie tlenoterapii w komorze hiperbarycznej jest znaną metodą terapeutyczną w medycynie regeneracyjnej, natomiast w leczeniu zaburzeń płodności to podejście w Polsce nie jest jeszcze popularne. Tymczasem istnieją badania naukowe, które dowodzą, że terapia w komorze hiperbarycznej może poprawić parametry nasienia u mężczyzny oraz jakość komórek jajowych i endometrium u kobiety. Naukowcy z Xiangya Hospital Central South University w Chinach zaobserwowali (w 2023 r.), że stosowanie terapii tlenem hiperbarycznym pozwala istotnie zwiększyć grubość endometrium, dzięki czemu wskaźnik implantacji i ciąż był wyższy. Badania dowiodły też, że terapia hiperbaryczna zwiększyła wrażliwość endometrium na estrogen i poprawiła jego receptywność. Lepsze ukrwienie narządów płciowych to również szansa na wyższe libido.