– Piotr Wawrzyk miał świadomość i umożliwił Edgarowi Kobosowi skorzystanie z instrumentów, jakie ma MSZ w związku z wydawaniem wiz. Miał świadomość, że pan Kobos miał korzyści majątkowe z tego tytułu – powiedział Mariusz Kamiński na trakcie komisji śledczej.

Były szef MSWiA dodał: – W krótkim czasie proceder został ujawniony, winni otrzymali zarzuty, a osoba, która umożliwiła działania przestępcze na terenie resortu, czyli wiceminister Piotr Wawrzyk, został zdymisjonowany i poniesie konsekwencje karne.

Do słów Kamińskiego odniósł się Piotr Wawrzyk, były wiceszef MSZ. „Wbrew temu co twierdzi były szef MSWiA, nie miałem 'świadomości’ przestępczej działalności Edgara Kobosa. Nie odpowiedział na pytanie o brak informacji służb do mnie o tej działalności” – napisał w mediach społecznościowych.

Afera wizowa. Komisja przesłuchała Mariusza Kamińskiego

W poniedziałek o godz. 13 rozpoczęło się przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. Były szef CBA powiedział, że był pierwsza osobą, która uzyskała informacje o możliwych nadużyciach dotyczących wiz w MSZ. – I to ja osobiście zleciłem CBA podjęcie tej sprawy i pełne wyjaśnienie tej sprawy – powiedział polityk PiS.

Dodał, że w drugiej połowie lipca 2022 roku zgłosiła się do niego „osoba informująca”, która przekazała mu, że „znany jej na gruncie zawodowym przedsiębiorca złożył jej de facto korupcyjną propozycję dotarcia do MSZ i wzięcia udziału w nielegalnym przyznawaniu wiz obcokrajowcom”. Jak dodał, wskazany przedsiębiorca prowadził firmę, w której pracowali cudzoziemcy, że utrzymywał, iż ma już dojście do resortu, ale jest ono drogie i szuka innego, tańszego, by załatwiać wizy dla swoich pracowników.

– Osoba ta odmówiła, była oburzona tą propozycją i dotarła z tą informacją do mnie – powiedział Kamiński. Poinformował też, że po uzyskaniu tych informacji zadzwonił do ówczesnego szefa CBA Andrzeja Stróżnego i poinformował go o sytuacji. Dodał, że do spotkania informatora z funkcjonariuszami CBA doszło 27 lipca 2022 r.

Kamiński zeznał też, że CBA przez wiele tygodni gromadziło informacje wykorzystując wszelkie możliwe legalne metody działania, aby zweryfikować czy przedsiębiorca ma kontakty w MSZ i czy te kontakty mają charakter przestępczy.

– Była to bardzo trudna sprawa, ale po wielu tygodniach wytypowano osobę, która miała kontakt z tym przedsiębiorcą. Nie był to pracownik MSZ, był to Edgar Kobos – poinformował. Dodał, że „kiedy funkcjonariusze zorientowali się, że jest to osoba, która może mieć bardzo realne kontakty w MSZ, gdyż był to bliski współpracownik osobisty, polityczny wiceministra MSZ Piotra Wawrzyka, sprawa została uznana za niezwykle poważną”.

Afera wizowa. Trwają przesłuchania przed komisją w Sejmie

Przedmiotem komisji śledczej ds. afery wizowej jest analiza przypadków nadużyć, zaniedbań oraz zaniechań w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku. W ostatnich tygodniach zeznania złożył m.in. Edgar Kobos, jeden z najbliższych współpracowników Piotra Wawrzyka. Jako osoba zamieszana w „aferę wizową” stwierdził, że Zjednoczona Prawica miała próbować ją tuszować.

W skład komisji wchodzą: przewodniczący Michał Szczerba (KO), zastępcy przewodniczącego Daniel Milewski (PiS) i Marek Sowa (KO), pozostali członkowie: Zbigniew Bogucki (PiS), Piotr Kaleta (PiS), Aleksandra Leo (Polska 2050), Mirosław Adam Orliński (PSL), Maria Małgorzata Janyska (KO), Maciej Konieczny (Lewica), Krzysztof Mulawa (Konfederacja) oraz Andrzej Śliwka (PiS). 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version