Uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry: Wniosek w tej sprawie wniosła komisja śledcza ds. Pegasusa. Zgoda Sejmu na pozbawienie immunitetu jest konieczna, by organy ścigania mogły doprowadzić Zbigniewa Ziobrę na przesłuchanie. Dokument rozpatrzy sejmowa komisja regulaminowa, później posłowie zagłosują na posiedzeniu. Były minister sprawiedliwości cztery razy nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej. Dwie z tych nieobecności były usprawiedliwione. Wniosek o uchylenie immunitetu najpierw otrzymał Prokurator Generalny.
Prokuratura o immunitecie Ziobry: Wiadomość o skierowaniu wniosku do Sejmu przekazała w piątek 22 listopada rzeczniczka prokuratury Anna Adamiak. Przyznała, że ta sytuacja „jest zgoła inna”. Jak tłumaczyła, to nie prokuratura przygotowała wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry. Zrobiła to sejmowa komisja śledcza.
Śledztwo ws. Pegasusa: Z ustaleń sejmowej komisji śledczej wynika, że oprogramowanie służyło do inwigilacji polityków opozycji, a od 2017 do 2022 roku miało dotyczyć 578 osób. Centralne Biuro Antykorupcyjne miało kupić Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości w 2017 roku, kiedy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Przypomnijmy, że resort kontrolował zasady przyznawania wsparcia ze środków wspomnianego funduszu.
Więcej o sprawie przeczytasz w tekście Izabeli Alberczyk „Jest wniosek do Bodnara o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie. Chodzi o Pegasusa”.
Źródło: IAR