Minister edukacji Barbara Nowacka była we wtorek gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET. W trakcie tzw. krótkiej piłki – serii szybkich pytań i odpowiedzi – padło pytanie o obniżenie progu głosowania w wyborach do 16. roku życia

– Ciekawe rozwiązanie, ja bym była jego zwolenniczką, bo widzę, jakie jest młode pokolenie – powiedziała Nowacka.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła jednak: – Nie jest to dzisiaj element żadnego programu wyborczego.

Obecnie – zgodnie z konstytucją – prawo do głosowania ma każdy obywatel, który nie ma ograniczonych praw wyborczych i najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Niższy wiek wyborczy. Szymon Hołownia postulował o zmiany

Obniżenie wieku wyborczego było za to elementem programu Polski 2050 Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu powtórzył swój postulat po tym, jak stanął na czele izby niższej parlamentu. 

– Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (…) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy – trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia – mówił w listopadzie na spotkaniu z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Hołownia tłumaczył, że „społeczeństwo się starzeje”, a „z każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy”.

Aby obniżyć wiek wyborczy koniecznie byłyby zmiany w konstytucji. – Jak będzie moment konstytucyjny, to ja będę wielkim zwolennikiem i przygotujemy propozycję w tej sprawie, jeżeli będzie jakaś weryfikacja konstytucji, bo to po prostu trzeba zrobić i ja nie mam co do tego żadnych wątpliwości – mówił Szymon Hołownia.

Obniżenie wieku wyborczego? Wprowadza to coraz więcej państw

Prawa wyborcze od 16. roku życia obowiązują już w niektórych krajach Europy. Pierwsza była Austria, gdzie przepisy zmieniano stopniowo – od poszczególnych krajów związkowych, po wszystkich obywateli.

Drugim krajem europejskim, który obniżył próg do 16 lat we wszystkich wyborach była Malta. 5 marca 2018 roku tamtejszy parlament jednogłośnie zmienił odpowiednie przepisy konstytucji.

Wcześniej, bo w 2016 roku, Grecja zdecydowała się na obniżenie wieku wyborczego, ale do 17 lat – w wyborach krajowych i europejskich.

W Estonii 16-latkowie mogą głosować w wyborach samorządowych, a w Belgii – w europejskich.

Podobnie postąpił niemiecki Bundestag: w listopadzie 2022 roku obniżył do 16 lat wiek wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. W sześciu na 16 krajów związkowych 16-latkowie mają możliwość głosowania w wyborach do parlamentu krajowego i wyborach lokalnych, w pięciu – tylko w wyborach lokalnych.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version