– Przyjedziemy do każdego samorządu, który o takie spotkanie poprosi – zadeklarowała rzecznik prasowa olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) Justyna Januszewicz, dodając że tego typu spotkanie w ostatnim czasie odbyło się w Olecku. Na połowę marca zaplanowane jest w podolsztyńskich Dywitach.
Januszewicz wskazała również, że na takich spotkaniach uczestnicy mogą dowiedzieć się jak reagować na obecność wilków oraz jak zgłaszać ewentualne szkody wyrządzone przez te zwierzęta.
Wilki w okolicach Olsztyna. Samorządy reagują
Rzecznik prasowy gminy Dywity Jacek Niedźwiedzki powiedział, że samorząd tej gminy wystąpił do RDOŚ o spotkanie z mieszkańcami gminy ws. wilków, ponieważ w ostatnich miesiącach mieszkańcy informowali o zdarzeniach z prawdopodobnym udziałem tych zwierząt.
– Na kolonii we wsi Dąbrówka Mała wilk miał zagryźć psa, podobnie twierdzili też mieszkańcy wsi Kieźliny. Nie chcemy w internecie publikować porad związanych z zachowaniem się wobec wilków, bo wiemy, że uaktywnią się i miłośnicy i przeciwnicy wilków. Chcemy dać ludziom merytoryczną wiedzę, stąd pomysł spotkania – poinformował Niedźwiedzki, podkreślając że spotkanie zaplanowane jest w godzinach popołudniowych, aby każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział.
Populacja wilków w warmińsko-mazurskim szacowana jest na 160 osobników, ale inwentaryzacja była przeprowadzana wiele lat temu. Januszewicz powiedziała, że pojawiające się w ostatnim czasie informacje o częstszym widywaniu wilków wcale nie muszą oznaczać zwiększenia tej populacji. – Budujemy się, wchodzimy na tereny, które do niedawna były lasem. Może z tego powodu częściej widujemy wilki, może wcale nie jest ich znacząco więcej, niż było – podkreśliła.