„Polska nadal wspiera Ukrainę w zapewnieniu stabilnej komunikacji – przekazała 5 tys. terminali Starlink Enterprise. Pomogą one Ukraińcom utrzymać kontakt nawet w najtrudniejszych warunkach” – napisało w czwartek Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy.
W komunikacie podkreślono, że terminale Starlink zapewniają Ukrainie „nieprzerwaną łączność nawet w najtrudniejszych miejscach”. Dzięki urządzeniom bez zakłóceń działać mogą m.in. szpitale, szkoły i obiekty infrastruktury krytycznej.
„Terminale te pomagają wojsku, pracownikom energetyki, lekarzom, ratownikom i firmom pracować nawet podczas przerw w dostawie prądu i przy braku łączności” – poinformowano.
Wojna w Ukrainie. Polska przekazała najwięcej Starlinków. Specjalne podziękowania
Do tej pory Ukraina otrzymała od „międzynarodowych partnerów i darczyńców” ponad 50 tys. terminali Starlink. Najwięcej – 29,5 tys. – przekazała Polska.
„Jesteśmy wdzięczni ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu, rządowi RP i wszystkim partnerom za wsparcie Ukrainy!” – przekazano w komunikacie.
Wojna w Ukrainie. Zamieszanie wokół Starlinków. Zareagował Sikorski
W marcu zamieszanie wywołał wpis Elona Muska, który zasugerował, że mógłby wyłączyć system Starlink, co w konsekwencji spowodowałoby „zawalenie się linii frontu” w Ukrainie.
Na te słowa zareagował szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
„Koszty Starlinków dla Ukrainy pokrywa polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Roczny koszt projektu wynosi około 50 milionów dolarów. Pomijając kwestię etyki grożenia ofierze agresji, jeśli SpaceX okaże się niewiarygodnym dostawcą, będziemy zmuszeni poszukać innych dostawców” – napisał w serwisie X.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio odpowiedział Sikorskiemu i podkreślił, że „nikt nie groził odcięciem Ukrainy od Starlinka”.
„I podziękuj, bo bez Starlinka Ukraina już dawno przegrałaby tę wojnę, a Rosjanie byliby teraz na granicy z Polską” – napisał polityk.
Następnie Musk podkreślił, że „to, co napisał Rubio, jest absolutnie prawdziwe” i otwarcie zaatakował szefa polskiego MSZ. „Zamknij się, mały człowieku. Płacisz niewielką część kosztów. I nie ma zamiennika dla Starlinka” – stwierdził Musk.
Wymianę zdań postanowił zakończyć sam Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji podziękował Rubio za potwierdzenie, że system nie zostanie wyłączony, a „dzielni żołnierze Ukrainy mogą liczyć na niezbędną usługę internetową świadczoną wspólnie przez USA i Polskę”.
„Europa i Stany Zjednoczone mogą wspólnie pomóc w osiągnięciu sprawiedliwego pokoju” – podsumował.