Zgodnie z harmonogramem w styczniu Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W związku z tym, na profilu w mediach społecznościowych kanclerza Niemiec, Olfa Scholza pojawił się okolicznościowy wpis w języku polskim.
„Wraz z nowym rokiem rozpoczyna się prezydencja Polski w Radzie UE. W tych czasach pełnych wyzwań pracujemy razem na rzecz silnej Europy. Drogi Donaldzie Tusku, robimy to, stojąc ramię w ramię jako dobrzy przyjaciele” – napisał polityk.
Prezydencja Polski w Radzie UE. Życzenia z Mołdawii
Prezydent Mołdawii Maia Sandu życzyła Polsce i Tuskowi sukcesów podczas prezydencji. Dodała, że jej kraj „pozostaje w pełni oddany temu, by czynić postępy na drodze do członkostwa w UE”.
„Razem możemy osiągnąć nowe kamienie milowe na rzecz lepszego życia wszystkich Mołdawian i silniejszej, bezpieczniejszej Europy” – napisała Sandu.
Prezydencja Polski w Radzie UE. Ukraina reaguje
Na temat przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej wypowiedział się także szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha. Minister w krótkim komunikacie podkreślił chęć bliskiej współpracy z rządem w Warszawie, w szczególności ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
„Gdy przyjazna Polska rozpoczyna swoją drugą prezydencję, liczymy na polskie przywództwo, stanowisko oparte na zasadach i zdecydowaniu. Życzę Polsce wszelkich sukcesów w umacnianiu Europy. Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy z Radosławem Sikorskim w celu realizacji agendy UE – Ukraina” – stwierdził.
„Oczekujemy nowych inicjatyw mających na celu wzmacnianie wsparcia wojskowego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na agresora. Naszym celem nest dynamiczny proces przystąpienia Ukrainy do UE, w tym otwarcie pierwszego klastra i innych w oparciu o wyniki procesu przeglądu” – dodał.
Głos w sprawie prezydencji Polski zabrał również Wołodymyr Zełenski. – wyraził nadzieję na „wymierny postęp w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE”.
„Jesteśmy przekonani, że prezydencja Polski spowoduje wzmocnienie Europy” – dodał prezydent Ukrainy.