Strona wnosząca pozew argumentowała, że osoby transpłciowe identyfikujące się jako kobiety mogą po przeniesieniu do męskich zakładów karnych stać się ofiarami przemocy. Oznaczałoby to, że są poddane „okrutnej i nadzwyczajnej karze”, co stanowiłoby pogwałcenie ich konstytucyjnych praw.
Rozporządzenie podpisane przez Trumpa pierwszego dnia urzędowania nakazywało rządowi federalnemu uznawanie tylko dwóch biologicznie odrębnych płci – męskiej i żeńskiej. Zgodnie z dokumentem transpłciowe kobiety miały odsiadywać wyroki w więzieniach męskich. Rozporządzenie nakazywało również wstrzymanie finansowania opieki medycznej związanej z potwierdzeniem płci osadzonych.
USA. Sąd zablokował decyzję Trumpa. Chodzi o osoby transpłciowe
Reprezentant resortu sprawiedliwości argumentował przed sądem, że centralny zarząd więziennictwa ma szerokie prerogatywy w odniesieniu do kierowania skazanych do poszczególnych zakładów karnych i wezwał sędziego, mianowanego jeszcze przez prezydenta Ronalda Reagana, do wstrzymania się z decyzją stanowiącą nakaz kontynuowania terapii do czasu opracowania nowych wytycznych.
Sędzia w orzeczeniu stwierdził jednak, że rząd nie zakwestionował twierdzenia powodów, iż osoby transpłciowe osadzone w placówce odpowiadającej ich płci biologicznej są bardziej narażone na przemoc fizyczną i seksualną niż inni więźniowie.
USA. Ilu więźniów transpłciowych przebywa w więzieniach?
Aktualnie ponad 2,2 tys. więźniów transpłciowych jest osadzonych w amerykańskich więzieniach federalnych. Około dwie trzecie z nich identyfikuje się jako kobiety transseksualne. Większość z nich jest osadzona w więzieniach męskich. 16 osób transseksualnych identyfikujących się jako kobiety odbywa karę w więzieniach kobiecych.
Przypomnijmy, kwestia uznawania dwóch płci mocno wybrzmiała podczas inauguracyjnego przemówienia Trumpa na Kapitolu. – Nowa administracja będzie rozpoznawać tylko dwie płcie: męską i żeńską – tłumaczył 20 stycznia. W ten sposób republikanin zapowiedział cofnięcie decyzji Joe Bidena.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!