Wrocławska galeria neonów to jedno z najbardziej kultowych miejsc w mieście. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający stolicę Dolnego Śląska turyści każdego wieczora przybywali do zaułka przy ulicy Ruskiej 46, by móc podziwiać porozwieszane niegdyś w przeróżnych punktach Wrocławia kolorowe instalacje świetlne.

Po kilku latach Neon Side przestaje jednak istnieć. Jak czytamy w komunikacie, historia tego miejsca dobiega końca.

Wrocław. Neony przestaną świecić. Wydano komunikat

Z oświadczenia opublikowanego w mediach społecznościowych, administratorzy wystawy i gmina Wrocław prowadzili rozmowy przez kilka ostatnich miesięcy, lecz nie zakończyły się one porozumieniem, zapewniającym dalsze funkcjonowanie ekspozycji.

„Przez ten czas spotkaliśmy się z brakiem rzetelności i profesjonalizmu, a przede wszystkim z niepoważnym traktowaniem tej sprawy przez urzędników” – przekonują autorzy wpisu i dodają, że bezskutecznie zabiegali również o naprawę neonów, do czego magistrat był zobowiązany.

Administratorzy napisali, że decyzja o rozwiązaniu umowy użyczania instalacji była trudna, ale nie mieli oni innego wyjścia. „Czas minął” – zakończono wpis.

Urzędnicy Jacka Sutryka „odbijają piłeczkę”. Oświadczenie ratusza

Urząd nie pozostał bierny i opisał swoją wersję wydarzeń. „Gazeta Wrocławska” opublikowała odpowiedź magistratu na zamieszczone w niedzielny wieczór oświadczenie organizatorów wystawy. Jak czytamy, „ekspozycja od lat znajduje się na budynkach należącym do miasta”, a własność prywatną stanowią wyłącznie same neony.

Ratusz przyznał, że z uwagi na swój wiek instalacja niszczeje i podkreślił, że jest gotowy – tak jak do tej pory – na przeprowadzenie kolejnego, koniecznego remontu. 

„Inwestując w te prace kilkaset tysięcy złotych z pieniędzy podatników chcemy mieć pewność, że neony pozostaną na swoim miejscu” – stwierdzono i dodano, że administratorzy nie chcieli udzielić takich gwarancji.

Magistrat oznajmił, że wyszedł z propozycją wykupienia neonów od ich obecnych właścicieli, wynajęcia ich, a także prowadzenia galerii. „Niestety, mimo długich negocjacji właściciel nie zdecydował się na zawarcie żadnej z tych umów” – czytamy. Za prawo do eksponowania instalacji przez kolejne 10 lat – zapewniając obsługę, remonty i dodatkowe koszty – Wrocław chciał przekazać od 2 do 3 mln złotych.

Urzędnicy podkreślają, że wciąż są gotowi do wznowienia negocjacji i zapewniają, iż neony mają świecić jeszcze przez około rok.

Zasiadający w Zarządzie Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców przekazał w mediach społecznościowych, że pomoże w zachowaniu neonów i – jako Urząd Marszałkowski – postara się pośredniczyć w znalezieniu rozwiązania sytuacji.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version