Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na terenie Unii Europejskiej w terminie 6-9 czerwca. Polscy wyborcy będą mogli oddać głos na swoich kandydatów w niedzielę 9 czerwca. Głosowanie rozpocznie się wówczas o 7:00 i potrwa do godziny 21:00.

Podobnie jak w przypadku niedawnych wyborów parlamentarnych i samorządowych, w trakcie eurowyborów będzie obowiązywała cisza wyborcza. Warto wiedzieć, czym jest i ile potrwa, ponieważ za jej złamanie mogą grozić surowe kary.  

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Czym jest i ile trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza to okres, w trakcie którego zabronione są jakiekolwiek formy agitacji wyborczej. Nie wolno między innymi organizować manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych (takich jak plakaty czy ulotki).  

Jeśli chodzi o ten ostatni przykład, to często pojawiają się wątpliwości dotyczące plakatów. Okazuje się, że w czasie ciszy wyborczej plakaty wyborcze mogą wisieć, jeśli zostały zawieszone przed ciszą. Jednak zabronione jest wówczas rozwieszanie nowych.

Cisza wyborcza obejmuje także przestrzeń internetową. Co więcej, w trakcie jej trwania zakazane jest publikowanie wyników sondaży. Agitacja jest również zabroniona w lokalach wyborczych. 

Ile trwa cisza wyborcza? Rzeczony okres rozpoczyna się 24 godziny przed głosowaniem i trwa aż do jego zakończenia. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 cisza zacznie się więc o północy z piątku na sobotę 8 czerwca, a zakończy o godzinie 21:00 9 czerwca, o ile głosowanie nie zostanie przedłużone w wyniku niespodziewanych wydarzeń. 

Wybory europejskie 2024. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Złamanie ciszy wyborczej w trakcie trwania wyborów do Parlamentu Europejskiego wiąże się z konsekwencjami opisanymi w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z przepisami (a konkretniej art. 498 Kodeksu wyborczego) osoba, która będzie prowadziła agitację wyborczą w trakcie rzeczonego okresu, musi liczyć się z możliwością otrzymania kary w postaci grzywny.

Jednak o wiele surowsza kara grozi za podawanie wyników badań sondażowych lub przewidywanych wyników wyborów w trakcie ciszy wyborczej. Zgodnie z art. 500 Kodeksu wyborczego, takie działanie podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version