Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na terenie Unii w terminie od 6 do 9 czerwca 2024 roku. W Polsce obywatele będą wybierać europosłów w niedzielę 9 czerwca. W zbliżającej się kadencji (od 2024 do 2029 roku) całkowita liczba eurodeputowanych zwiększy się do 720 (obecnie mamy 705 posłów w Parlamencie Europejskim). Polskę reprezentować będzie 53 europosłów

Wybory 2024. Kto może startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

  • jest obywatelem Polski lub obywatelem Unii Europejskiej (niebędącym obywatelem Polski); 
  • ma ukończone 21 lat najpóźniej w dniu głosowania; 
  • od przynajmniej pięciu lat mieszka w Polsce lub na terenie kraju znajdującego się w Unii Europejskiej; 
  • ma prawo do wybierania w tych wyborach; 
  • nie jest pozbawiona praw publicznych i wyborczych.

Co więcej, kandydat starający się o mandat europosła nie może być skazany pełnomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo. Ponadto, osoba chcąca wystartować w eurowyborach nie może być ubezwłasnowolniona oraz nie może być pozbawiona prawa wybieralności.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ile zarabia europoseł?

Osoby, którym uda się dostać do Parlamentu Europejskiego mogą liczyć na pewne przywileje finansowe. Wskutek ostatniej indeksacji wynagrodzeń europarlamentarzystów, otrzymują oni aktualnie 10 075,18 euro (około 42 900 zł) brutto miesięcznej pensji. Po potrąceniu unijnego podatku i składek ubezpieczeniowych pensja netto wynosi 7 853,89 euro (około 33 400 zł). 

Do tego trzeba doliczyć zwrot kosztów ogólnych (m.in. za prowadzenie biura poselskiego, zakup i konserwację sprzętu komputerowego, czy rachunki telefoniczne) i kosztów podróży. Co więcej, europarlamentarzystom przysługuje ryczałtowa dzienna dieta w wysokości 350 euro (jest ona zmniejszona o połowę, jeśli eurodeputowany nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych w trakcie dni głosowania na posiedzeniu plenarnym).

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version