Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 roku. W pozostałych krajach Unii Europejskiej będą mieć one miejsce w różnych terminach – od 6 do 9 czerwca.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Czym jest Parlament Europejski?
Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, która stanowi odpowiednik jednoizbowego parlamentu. Jego członkowie wybierani są podczas głosowania, w którym biorą udział obywatele państw należących do Unii Europejskiej.
Posiedzenia plenarne Parlamentu Europejskiego odbywają się w dwóch siedzibach. Pierwsza z nich ulokowana jest w Strasburgu we Francji, a druga w Brukseli w Belgii. W Luksemburgu natomiast znajduje się pierwsza sala obrad europarlamentu oraz wszelkie biura.
Jakie zadania ma Parlament Europejski?
Parlament Europejski ma trzy główne funkcje: ustawodawczą, nadzorczą oraz budżetową. Z każdą z nich łączą się inne zadania instytucji.
Zgodnie z funkcją ustawodawczą Parlament Europejski ma za zadanie:
- uchwalanie przepisów prawa europejskiego, wykonywane na podstawie wniosków ustawodawczych Komisji Europejskiej, razem z Radą UE;
- podejmowanie decyzji w sprawie umów międzynarodowych;
- podejmowanie decyzji w sprawie rozszerzenia UE;
- badanie rocznego planu prac Komisji i występowanie do Komisji o przedłożenie wniosków ustawodawczych.
W związku z funkcją nadzorczą Parlament Europejski musi:
- sprawować nadzór demokratyczny nad pozostałymi instytucjami europejskimi;
- wybierać przewodniczącego Komisji i zatwierdzać skład Komisji, ale może też uchwalić “wotum nieufności”, co zmusza Komisję do dymisji;
- udzielać absolutorium z wykonania budżetu, czyli zatwierdzać prawidłowe wykonanie budżetu;
- rozpatrywać petycje od obywateli oraz powoływać komisje śledcze;
- omawiać kwestie dotyczące polityki pieniężnej z Europejskim Bankiem Centralnym;
- kierować zapytania do Komisji i Rady;
- monitorować wybory.
Ostatnia funkcja budżetowa sprawia, że Parlament Europejski ma za zadanie również:
- ustanawianie budżetu UE razem z Radą;
- zatwierdzanie długoterminowego budżetu UE, czyli tzw. wieloletnie ramy finansowe.
Wybory europejskie 2024. Ile posłów jest w Parlamencie Europejskim?
Parlament Europejski składa się z 705 posłów i posłanek. Do tej pory liczba ta była niezmienna, jednak w zbliżającej się kadencji, która nastąpi po wyborach w 2024 roku w ławach zasiądzie aż 720 posłów.
Wynika to z faktu, że została zwiększona liczba mandatów dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Państwa takie jak Hiszpania, Francja oraz Holandia dostały po dwa dodatkowe miejsca. Za to po jednym otrzymały: Belgia, Dania, Irlandia, Łotwa, Austria, Polska, Słowenia, Słowacja i Finlandia.
Liczba miejsc, która przysługuje poszczególnym państwom, jest ustalana przed wyborami europejskimi. Wyznacza się ją na podstawie kryterium liczebności populacji państw członkowskich. Najmniejsza liczba mandatów, jaka przypada to 6, największa to aż 96.
Reprezentanci krajów do Parlamentu Europejskiego wybierani są na kadencję trwającą pięć lat. Kadencja przewodniczącego europarlamentu natomiast trwa jedynie przez dwa lata i sześć miesięcy.