6 czerwca to ważna data w kalendarzu wyborczym przed głosowaniem do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy, którzy w niedzielę 9 czerwca nie będą w miejscu zamieszkania, mogą oddać swój głos w dowolnej komisji wyborczej na terenie Polski i za granicą, pod warunkiem, że do końca czwartku uda im się pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zobacz wideo Sławomir Sierakowski: Paradoksalnie afera z Funduszem Sprawiedliwości pomoże PiS-owi

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. 6 czerwca to ważny termin dla wyborców

Państwowa Komisja Wyborcza przypomniała, że wyborca, który otrzyma zaświadczenie o prawie do głosowania i zgubi je, nie będzie mógł dostać duplikatu. Oznacza to utratę możliwości głosowania w wyborach. W momencie wydania zaświadczenia wyborca zostaje bowiem wykreślony ze spisu wyborców w miejscu swojego zamieszkania.

Czwartek 6 czerwca to również ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie. Z tego prawa mogą skorzystać na przykład osoby, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby zostać dopisanym, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, w której chce się głosować. Można zrobić to również elektronicznie przez stronę www.gov.pl. Jeśli wyborca nie jest pewien, gdzie jest zapisany w spisie wyborców, może to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie www.gov.pl, w zakładce „twoje dane”. Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania.

Andrzej Duda wygłosi orędzie przed wyborami do europarlamentu

Przed wyborami do PE prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym ma zachęcić Polaków do udziału w eurowyborach. Głosowanie w poszczególnych krajach odbędzie się od 6 do 9 czerwca. W Polsce głosowanie będzie przeprowadzone w ostatnim z tych dni – w niedzielę 9 czerwca. Wybrana zostanie delegacja 53 posłów z Polski.

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych dla poszczególnych komitetów. Lista numer jeden przypadła Trzeciej Drodze, a lista numer dwa – Konfederacji. Z listy numer trzy będą startowali kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców. Numer cztery przypadł Komitetowi Wyborców Polexit. Listę numer pięć wylosowała Koalicja Obywatelska, a numer sześć – Lewica. Z ostatniej, siódmej listy będą startowali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

„Jedynkami” Koalicji Obywatelskiej na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego będą między innymi Marcin Kierwiński, Borys Budka czy Bartłomiej Sienkiewicz. PiS wystawił na listach do europarlamentu mi.in. Mariusza Kamińskiego, Jacka Kurskiego, Daniela Obajtka oraz Macieja Wąsika. Z kolei Krzysztof Hetman otwiera listę wyborczą Trzeciej Drogi w Wielkopolsce. W Warszawie jedynką będzie poseł Polski 2050 Michał Kobosko, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie europosłanka Róża Thun.

Lewica wystawiła w Wielkopolsce wiceministerkę kultury Joannę Scheuring-Wielgus, a w Warszawie – Roberta Biedronia. Marek Belka będzie liderem w województwie łódzkim, wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek wystartuje w województwie dolno¶l±skim, a w mazowieckim – posłanka Anna Maria Żukowska. Z kolei były premier, obecny eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz poprowadzi listę w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version