Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca 2024 roku. Jedną z zagwarantowanych przez Kodeks wyborczy form pomocy podczas wyborów jest bezpłatny transport do lokalu. Korzystają z niego głównie osoby unieruchomione, samotne, które mieszkają w miejscu, w którym w dniu wyborów nie ma transportu publicznego. Kto może skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego? 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Bezpłatny transport

Według Kodeksu wyborczego w gminach, w których w dniu wyborów nie jeździ transport publiczny, powinien zostać zorganizowany darmowy transport do lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych, a także tych, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat. 

Obowiązek taki istnieje również w chwili, kiedy najbliższy przystanek do lokalu wyborczego oddalony jest o więcej niż 1,5 km. Wówczas wójt lub burmistrz zobowiązani są do zorganizowania osobnej linii, która będzie jeździć z gminy zamieszkałej przynajmniej przez pięcioro wyborców do najbliższego lokalu wyborczego. 

Darmowy transport organizowany jest z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego, do którego należy wyborca. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego wystarczy zaświadczenie o prawie do głosowania, aby wyborca był przetransportowany z miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego. Wówczas miejsce zamieszkania nie wypływa na wybór konkretnego lokalu wyborczego. Transport ten obejmuje także drogę powrotną z lokalu wyborczego do miejsca, w którym wyborca rozpoczął swoją podróż.  

Wybory do PE 2024. Komu przysługuje darmowy transport do i z lokalu wyborczego?

Prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego mają wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:  

całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;  

  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 tej samej ustawy;  
  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 tejże ustawy;  
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów;  
  • o zaliczeniu do II grupy inwalidów;  
  • osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. 
  • Z prawa tego mogą skorzystać także osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat. Ponadto osobie niepełnosprawnej w transporcie do lokalu wyborczego może towarzyszyć opiekun.  

    Wybory europejskie 2024. Jak złożyć wniosek o skorzystanie z transportu na wybory?

    Wnioski o darmowy transport do lokalu wyborczego podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego można było składać do 27 maja 2024 r. Wniosek taki należało zgłosić ustnie, pisemnie lub elektronicznej do urzędu gminy, w której mieszka wyborca.  

    Co powinien zawierać wniosek o darmowy transport? Przede wszystkim dane wyborcy, czyli imię i nazwisko oraz numer PESEL (także osoby towarzyszącej, jeśli taka będzie). Ponadto we wniosku należy podać miejsce zamieszkania lub pobytu, z którego wyborca zostanie odebrany. Należy także zawrzeć informację o chęci skorzystania z transportu powrotnego i wyborów, których dotyczy wniosek. We wniosku powinno znaleźć się także oświadczenie wyborcy o stanie zdrowia, który nie pozwala na samodzielne dotarcie do lokalu wyborczego lub o orzeczonym stopniu niepełnosprawności.  

    Udział

    Leave A Reply

    Exit mobile version